Zlato (oz) / USD
1 908,83
0,29 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Studie: Změnou spotřebních daní by stát mohl získat až 20 miliard korun

Změny spotřebních daní, například vyšší zdanění tabáku nebo zrušení tzv. zelené nafty, by mohly přinést do státního rozpočtu každoročně 9,5 až 20,4 miliardy korun navíc. Výnos by závisel na úpravě sazeb a na tom, jak by stát ke změnám spotřebních daní přistoupil. Vyplývá to ze zveřejněné studie vysoké školy Cevro Institut, podle které v roce 2019 činily výnosy spotřební daně po vratkách 161,2 miliardy Kč.

Studie počítá se třemi scénáři možné změny spotřebních daní, od kterých by se následně odvíjel dodatečný výnos. Foto: iStock

„Studie je výčtem potenciálních doporučení, které připadají v úvahu. Uvědomujeme si ale, že ne všechna opatření jsou momentálně realizovatelná, ať již z důvodu politických – je rok před volbami, nebo z důvodu přijímaných hospodářskopolitických opatření v důsledku pandemie koronaviru,“ uvedl spoluautor studie Dominik Stroukal.

V oblasti pohonných hmot je podle něj jako zajímavé opatření zrušení výjimky na tzv. zelenou naftu, kdy zemědělci dostávají zpět vratku ze spotřební daně. To představuje pro státní rozpočet potenciální příjem 2,7 miliardy korun. Dalším opatřením může být podle něj například zvýšení sazby z motorové nafty na úroveň benzinu, doprovázené zavedením konceptu tzv. profesionální nafty, kdy by se část daně vracela profesionálním dopravcům.

Studie také doporučuje zrušení nulové sazby spotřební daně na tichá vína, které by následovalo postupné zdaňování ostatních alkoholických nápojů a do rozpočtu mohlo přinést až dvě miliardy korun. „Nulové zdanění tichých vín je dlouhodobě předmětem kritiky ekonomů i adiktologů, ovšem vždy narazí na tvrdý odpor silné zájmové skupiny. To si samozřejmě uvědomujeme,“ uvedli autoři studie.

Přes pět miliard korun by pak do rozpočtu mohlo přinést zvýšení spotřební daně na zahřívaný tabák a řezaný tabák. „Ačkoliv indicie ukazují na menší zdravotní škodlivost prvně zmíněné skupiny tabákových produktů, nezvratitelné empirické důkazy opravňující čtyřikrát nižší zdanění proti klasickým cigaretám zatím předloženy nebyly,“ uvádí studie.

Naopak autoři nedoporučují zvyšovat daně na líh nebo pivo. V případě lihu je totiž velké riziko, že při jeho zdražení se výrobci i spotřebitelé přesunou do šedé ekonomiky, tedy k ilegálnímu domácímu pálení. Stejně tak je podle studie možné očekávat pokles poptávky. U piva by se pak zvýšení daně a její sjednocení pro všechny pivovary nevyplatilo, protože by to vedlo ke snížení poptávky a ukončení provozu některých minipivovarů.

Studie počítá se třemi scénáři možné změny spotřebních daní, od kterých by se následně odvíjel dodatečný výnos. První počítá se zavedením jen opatření se známými a řiditelnými riziky s vysokou pravděpodobností naplnění daňového výnosu. Druhý přidává další s jistými riziky, ale stále významnou pravděpodobností naplnění výnosů. Třetí rizikový scénář pak doplňují i opatření s významnými riziky a nízkou pravděpodobností naplnění výnosů.

Scénář (mld. Kč) Základní Střední Rizikový
Pohonné hmoty 2,7 4,5 5,6-12,3
Tabák 5-5,3 5,4-5,7 5,4-5,7
Líh 0 0 -0,1-0,5
Pivo 0 0 0-0,1
Víno 1,8 1,8 1,8
CELKEM 9,4-10,4 11,6-12,6 12,7-20,4

Zdroj: Cevro Institut

(ČTK)

Další z kategorie Z domova