Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Z domova
Statistici zveřejní údaje o vývoji spotřebitelských cen v listopadu

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní údaje o vývoji spotřebitelských cen v listopadu. Analytici očekávají mírné zrychlení inflace, tempo růstu cen se podle nich zvýšilo o několik desetin procentního bodu proti říjnovým 15,1 procenta. Zároveň odborníci upozorňují, že v listopadu stejně jako v říjnu ovlivňují hodnotu inflace vládní opatření na omezení cen energií, bez nich by byl růst cen zhruba o dva procentní body rychlejší.

Inflace

V říjnu spotřebitelské ceny rostly o 15,1 procenta po zářijových 18 procentech. Foto: iStock

„Meziroční dynamika regulovaných cen v listopadu zrychlí, a to vlivem nízké srovnávací základy loňského roku, v jehož posledních dvou měsících došlo k odpuštění DPH u elektřiny a plynu,“ uvedl analytik Komerční banky Martin Gürtler. Analytici Raiffeisenbank vidí hlavní důvod mírného zrychlení inflace ve zdražování potravin.

V říjnu spotřebitelské ceny rostly o 15,1 procenta po zářijových 18 procentech. Tempo inflace ovlivnilo zejména započítání úsporného tarifu na energie a odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 16 procent a ceny služeb o 13,4 procenta.

(ČTK)