Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Z domova
Stanjura: MF připraví novelu zákona o rozpočtu, ale ne dříve než v červenci

Ministerstvo financí připraví novelu zákona o státním rozpočtu, ale ne dříve než v červenci. V diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Nyní je totiž podle něj ve hře příliš mnoho neznámých. Nechce ale dramaticky zvyšovat zadlužení státu.

bankovky

Stanjura řekl, že neví v tuto chvíli, zda se podaří udržet letošní deficit rozpočtu pod 300 miliardami Kč. Foto: iStock

„Nepředpokládám manévr, že vláda zvýší dluh o 100 nebo 150 miliard korun,“ uvedl. Ministr sdělil, že v novele počítá se zvýšením sociálních transferů kvůli dopadům rostoucích cen energií na domácnosti. „Proto odmítáme plošná opatření, která jsou nejdražší a pomáhají i lidem, kteří to moc nepotřebují. Chceme se zaměřit na cílenou pomoc lidem, kteří jsou na tom špatně,“ dodal.

Pro příští rok očekává vyšší výdaje na obranu. Připomněl závazek investovat dvě procenta HDP do roku 2025. Prioritou vlády je vzdělávání. „Musí pokračovat trend snižování dluhu státního rozpočtu. Nevylučuju ale, že tempo bude nižší, než jsme očekávali před 24. únorem,“ doplnil Stanjura. Právě 24. února začala ruská invaze na Ukrajinu.

Koaliční vládě Petra Fialy (ODS) se podařilo v březnu ve Sněmovně prosadit svůj první státní rozpočet. Počítá se schodkem 280 miliard korun. Je to o 97 miliard méně, než navrhoval bývalý kabinet Andreje Babiše (ANO). Premiér Fiala počátkem března nevyloučil, že rozpočet bude muset přepracovat v souvislosti s dopady ruské invaze na Ukrajinu.

(ČTK)