Zlato (oz) / USD
1 923,06
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Stabilitu úrokových sazeb podpořilo pět členů bankovní rady ČNB

Stabilitu úrokových sazeb podpořilo na jednání pět členů bankovní rady České národní banky (ČNB), dva navrhovali růst o 0,25 procentního bodu. Na tiskové konferenci to řekl guvernér ČNB Aleš Michl. Počet hlasů podporujících ponechání základní sazby beze změny proti květnu o jednoho vzrostl.

bankovní rada
Michl uvedl, že na příštím jednání bankovní rada zváží zachování základní úrokové sazby na nynějších sedmi procentech, nebo její zvýšení. Na sedmiprocentní úrovni je sazba od loňského června. Foto: ČNB

Guvernér zopakoval, že sazby zůstanou na vyšší úrovni. „I když inflace klesla víc, než čekal základní scénář prognózy, bankovní rada očekává, že sazby zůstanou zvýšené po delší dobu. To podle nás zaručí návrat inflace k hodnotám poblíž cíle v příštím roce, a to i v případě zvýšených inflačních očekávání,“ řekl Michl.

Meziroční inflace v květnu dosáhla 11,1 procenta, proti dubnu se snížila o 1,6 procentního bodu. Podle Michla zůstává tempo růstu spotřebitelských cen i přes zvolnění nepřijatelně vysoké. ČNB podle něj bude bojovat s inflací, dokud ji nedostane do blízkosti dvouprocentního cíle. Květnová prognóza centrální banky předpokládá jeho dosažení ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Michl vyloučil možné snížení úrokových sazeb v krátkodobém horizontu. „Nemá smysl spekulovat, kdy budou sníženy,“ řekl. Očekávání trhu o prvním poklesu na konci třetího čtvrtletí nebo ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku se podle něj nenaplní.

Finanční trh na toto silné vymezení guvernéra Michla reagoval jen velmi vlažně a nadále sází na letošní snižování sazeb, uvedl analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš. Koruna se poté nacházela na stejných úrovních jako před zasedáním. „Aktéři na trhu tak patrně reflektují fakt, že ‚jestřábí‘ vystupování bylo společným faktorem pro několik posledních zasedání, ani v jednom případě ovšem nedošlo k navýšení sazeb,“ podotkl.

„Michlovo vyjádření je v souladu s naším očekáváním, že centrální banka nezačne snižovat úrokové sazby dříve než na konci roku. Nelze vyloučit scénář, že k němu přistoupí až začátkem roku příštího,“ reagoval analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Pro potenciální snížení úrokových sazeb bude podstatné, že inflace dosáhne jednociferných čísel, a na nich setrvá několik měsíců v řadě, ideálně s klesající tendencí, doplnil analytik společnosti FinGO Jakub Ryba.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova