Zlato (oz) / USD
1 945,09
1,69 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Spořící účet. Zlatou rybku každý neuloví

Equa bank svým klientům oznámila, že od 29. srpna zvyšuje úrokovou sazbu na spořicím účtu na jednu z nejvýhodnějších na českém trhu. Z původních 1,3 % ročně zvýší úrokovou sazbu na 1,5 %, ale jak je u této instituce tradiční, jde pouze o jisté pásmo.

Z nové akce Equa bank vyplývá, že kdo nemá uloženo víc než půl milionu, zůstává pro něj úroková sazba stejná. Foto: iStock

Tentokrát je to od částky 500 tisíc korun nahoru bez omezení. O týden dřív (ode dneška) dojde ke změně názvu tohoto produktu z na MAX. „Proč MAX? Protože vám jakoukoliv částku nad 500 tisíc korun bez omezení zhodnotíme na maximum,“ říká si o potlesk Equa bank a nabízí svým klientům bezplatný převod v rámci vlastních účtů během pár vteřin kdykoli a zcela zdarma.

Těžko odhadnout, zda to vyvolává nějaké nadšení současných i možných budoucích klientů banky z řady důvodů. Úrok 1,5 % případně vyšší nabízí již několik bank, z toho Hello Bank již delší dobu (s limitem do 300 tisíc korun), což občanům s běžným příjmem může připadat dostačující. Ještě lepší je to u Expobank, jež nabízí 1,6 %. Moneta Money Bank do milionu a Banka Creditas bez omezení výše vkladu mají úrok dokonce dvouprocentní.

Pak je to skupina bank, které mají vyšší sazby než Equa bank, ale ty slouží jen jako dočasný uvítací výbor pro nové klienty. Raiffeisenbank, Trinity Bank, ING, Wüstenrot, takže sazby není třeba ani uvádět, protože buď jsou jen pro někoho, nebo jsou časově omezené.

Šikovná prezentace

Při současné základní úrokové sazbě České národní banky ve výši 2 %, tak zjednodušeně řečeno mohou banky peníze klientů přesunout tam a nabízet úročení o půl procenta nižší s jistým a bezrizikovým ziskem. A dokonce to nazývat skvělou zprávou, jak uvádí Equa bank.

Ta je ve své prezentaci i v jiných směrech velmi šikovná. Neslibuje klientům bezplatné služby, ale služby bez skrytých poplatků, což na první pohled vypadá stejně, ale není o totéž. Za odeslání peněz do jiné banky si totiž naúčtuje devět korun.

Z nové akce Equa bank tak vyplývá, že kdo nemá uloženo víc než půl milionu, zůstává pro něj úroková sazba stejná jako má dnes, a to 1,3 %. A to ještě za podmínky tří plateb kartou z běžného skoro neúročeného účtu. Zlatou rybku prostě každý neuloví. Na druhé straně není Equa bank tak legrační jako Sberbank, která rovněž nabízí 1,5 %, ale až u vkladu nad tři miliony korun.

(rek)

Další z kategorie Z domova