Zlato (oz) / USD
2 343,99
1,13 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Sněmovna zřejmě zvýší limit pro paušály živnostníků

Limit pro využití výdajových paušálů u živnostníků při výpočtu daně z příjmů by se mohl opět zvýšit z jednoho milionu na dva miliony korun. Počítá s tím pozměňovací návrh ODS k vládnímu daňovému balíčku, který podepsal i člen předsednictva hnutí ANO a místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Volný. ČTK Volný řekl, že návrh bude mít podporu jeho hnutí. Domnívá se, že při závěrečném hlasování tento návrh Sněmovna podpoří.

Podle návrhu ODS by se měly dát využít opět u příjmů až do dvou milionů korun. Předkladatelé argumentují hlavně úsporou administrativních nákladů. Foto: iStock

Kluby ODS a ANO mají ve Sněmovně dohromady 103 poslanců a počítat mohou i s hlasy TOP 09. „Návrhy našich kolegů z ODS podpoříme,“ řekl ČTK předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Výdajové paušály slouží živnostníkům při výpočtu základu daně. Místo toho, aby dokládali jednotlivé výdaje během roku, uplatní je paušální částkou, kterou zákon stanoví procentem, a to podle jednotlivých druhů podnikání.

Ze svých příjmů odečtou jako výdaj částku stanovenou příslušným paušálem. Paušály se nyní dají využít jen u příjmů do milionu korun, když snížení hranice ze dvou milionů schválila Sněmovna v minulém volebním období za koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Zvýšení podle navrhovatelů úspoří administrativní náklady

Podle návrhu ODS by se měly dát využít opět u příjmů až do dvou milionů korun. Předkladatelé argumentují hlavně úsporou administrativních nákladů. „Uspořené náklady a dodatečně získaný čas budou mít stimulační efekt k rozvoji malého podnikání v České republice. Rovněž se zlepší podmínky při vstupu do podnikání, což může motivovat nové lidi ke startu podnikání,“ stojí ve zdůvodnění návrhu. Dopad na státní rozpočet odhadují předkladatelé na 1,2 miliardy korun. Vyšší limit by se měl dát uplatnit již za příští rok.

Sněmovna letos v září neschválila návrh ODS na zvýšení limitu. Poslanci sice nepodpořili přímo návrh na zamítnutí, ale nenašlo se ani dost hlasů pro schválení. Předlohu tehdy podpořilo 83 poslanců z řad opozičních ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN a také dva komunističtí poslanci Jiří Dolejš a Vladimír Koníček.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova