Zlato (oz) / USD
1 974,81
0,69 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Skupině PPF klesl letos zisk o 1,9 miliardy na 5,7 mld. Kč

Skupině PPF klesl letos v prvním pololetí čistý zisk o 1,9 miliardy Kč na 5,68 miliardy korun (220 milionů eur). O rok dříve firma vydělala 7,56 miliardy Kč (293 milionů eur). Celková aktiva skupiny se letos snížila o 7,7 miliardy na 978 miliard Kč (37,9 miliardy eur). PPF, kterou ovládá nejbohatší Čech Petr Kellner, to včera sdělila ČTK.

Celkové tržby PPF za první pololetí sice zaznamenaly mírný meziroční růst, ten však negativně ovlivnily zejména vyšší opravné položky u úvěrů a vyšší provozní náklady. Foto: iStock

„Čisté výnosy skupiny v konsolidované podobě rostly v bankovnictví o 17 milionů eur, v realitách o 14 milionů eur, telekomunikacích o 31 milionů a v nově vzniklém segmentu strojírenství o 44 milionů eur. Čisté výnosy klesly pojišťovnictví, a to o osm milionů eur,“ řekl ČTK Radim Dohnal z portálu Capitalinked.com. Žádný ze segmentů nevykázal ztrátu.

Klíčový důvod poklesu konsolidovaného zisku tedy podle Dohnala není ve výnosech, ale v administrativních nákladech. Největší nárůst nastal v nákladech na mzdy a odměny. PPF tedy ukazuje, že je firmou s těžištěm v Asii, kde náklady na zaměstnance a další náklady rostou o více než deset procent ročně, dodal.

Celkové tržby PPF za první pololetí sice zaznamenaly mírný meziroční růst, ten však negativně ovlivnily zejména vyšší opravné položky u úvěrů, komentoval čísla analytik společnosti Starteepo Adam Maryniok. Druhým faktorem stojícím za poklesem zisku jsou rovněž vyšší provozní náklady, a to primárně rostoucí výdaje na platy. Na budoucí výkonnost skupiny však podle něj bude mít největší vliv další rozvoj Home Creditu na asijských trzích, především v Číně. Na ten poskytne potřebný kapitál i čínská polostátní skupina CITIC, u nás známá převzetím skupiny CEFC, připomněl.

PPF investuje do biotechnologie, bankovnictví i nemovitostí

Skupina PPF uskutečnila letos velkou transakci v oblasti biotechnologií, upozornil včera server E15.cz. Za francouzskou společnost Cytune Pharma zaplatila 28 milionů eur, což je v přepočtu 722 milionů korun. V současné době tak má PPF ve firmě podíl 96 procent. Transakce je konstruována tak, že část ceny se zaplatí se zpožděním, konečné plnění bude záviset na úspěchu klíčových projektů a splnění výše tržeb, dodal server.

Skupina PPF investuje do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb přes telekomunikace, pojišťovnictví, nemovitosti, zemědělství až po biotechnologie. Působí v Evropě, Rusku, Asii a USA. V ČR vedle akvizice v telekomunikacích působí PPF v bankovnictví a finančních službách, v realitách či biotechnologiích.

PPF před měsícem spustila proces prodeje Air Bank, českého a slovenského Home Creditu Monetě Money Bank. Vznikne tak dvojka ve spotřebitelských půjčkách a trojka ve velikosti bankovní sítě pod značkou Air Bank. PPF se má zároveň stát významným akcionářem Monety. Uzavření transakce se předpokládá 1. července 2019.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova