Zlato (oz) / USD
1 572,18
0,31 %
Zlato (oz) / CZK
36 017,64
0,42 %
EUR / USD
1,10
0,20 %
USD / CZK
22,91
0,11 %
Z domova
Skupina Solek založila fond na investice do fotovoltaiky

Česká fotovoltaická skupina Solek založila fond investorů Solek Sicav, chce z něj financovat výstavbu solárních elektráren. Minimální vklad je milion korun, Solek slibuje roční výnos pět až 5,7 procenta. ČTK to dnes sdělil mluvčí společnosti Radek Stavěl.

Česká fotovoltaická skupina Solek založila fond investorů Solek Sicav, chce z něj financovat výstavbu solárních elektráren. Foto: Pixabay

Solek chce v Chile vybudovat solární park o celkovém výkonu 250 megawattů (MW), z toho nejméně 100 MW umístí do fondu Solek Sicav. U projektů pro tento fond firma očekává bankovní financování od 50 do 70 procent.

„Dále jsou také v plánu akvizice projektů fotovoltaických elektráren nejen v Chile, ale i v dalších latinskoamerických zemích, kde rozvíjející se ekonomika dovolí perspektivně investovat. Projekty fondu budou mít zajištěn provoz a údržbu od skupiny Solek, která elektrárny navrhuje, staví a provozuje již deset let,“ uvedl Stavěl.

Společnost Solek od založení v roce 2010 realizovala více než desítku projektů fotovoltaických elektráren v Česku, na Slovensku, v Rumunsku a Chile o celkovém výkonu přes 33 megawattů. V současnosti se soustředí na chilský trh, kde má v plánu stavbu dalších až 250 MW. V Chile působí od roku 2014. Jejím pilotním projektem tam byla třímegawattová elektrárna Parque Solar Cuz Cuz. Majitelem a zároveň ředitelem firmy je Zdeněk Sobotka.

V Chile chce Solek do konce roku dokončit ještě další projekty, celkově by měl mít letos postaveno kolem 60 megawattů. Část plánovaných projektů z celkového výkonu 250 MW do konce roku 2021 je určena pro kanadský fond Cerbon Free a americkou společnosti Arroyo.

(ČTK)