Zlato (oz) / USD
1 905,28
0,22 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Šetření ČNB: Dostupnost úvěrů na bydlení se příliš nezmění

Banky předpokládají, že ve třetím čtvrtletí zůstane dostupnost úvěrů na bydlení na obdobné úrovni jako nyní, malá část trhu očekává zlepšení. Banky také očekávají, že se poptávka po úvěrech ve třetím čtvrtletí opět zvýší. Vyplývá to z průzkumu úvěrových podmínek bank, které dnes zveřejnila Česká národní banka.

Banky předpokládají, že ve třetím čtvrtletí zůstane dostupnost úvěrů na bydlení na obdobné úrovni. Foto: Pixabay

Zvýšení poptávky po úvěrech naznačují podle analytika ING Bank Jakuba Seidlera i poslední hodnoty z úvěrové statistiky, které se začínají po slabém začátku roku vracet k normálu. To souvisí s tím, že efekt předzásobení z druhé poloviny roku 2018 odčerpal část přirozené poptávky. Objem nových úvěrů na bydlení tak v červnu meziměsíčně mírně vzrostl.

Meziročně však objem úvěrů zůstává stále nižší a na meziroční srovnání začne v následujících měsících působit právě vyšší srovnávací základna z titulu vyšší poptávky z druhé poloviny minulého roku, upozornil Seidler. Za celý letošní rok tak bude objem nově poskytnutých úvěrů na bydlení zhruba o 15 až 20 procent meziročně nižší, což je patrně vyšší pokles, než předpokládala ČNB při zavedení doporučujících parametrů, dodal analytik.

Naopak u úvěrů nefinančním podnikům se standardy a podmínky u úvěrů v posledním čtvrtletí vesměs neměnily. Část bankovního sektoru stejně jako v předchozích čtvrtletích avizovala tlak na snižování standardů z titulu konkurenčního boje, a také dostatečného množství finančních zdrojů.

Příjmové limity se do výše úvěrů promítly

Ve výsledcích šetření se v posledních čtvrtletích výrazně projevil začátek platnosti doporučení ČNB k příjmovým limitům domácností. Dostupnost úvěrů na bydlení se výrazně zpřísnila v posledním čtvrtletí minulého roku, ve druhém čtvrtletí letošního roku se však již opět mírně zlepšila.

Za nepatrně lepší dostupností úvěrů na bydlení stojí kombinace několika vlivů. Na trhu jednak začaly letos opět klesat úrokové sazby delších splatností, od kterých se odvíjí také úrokové sazby hypoték. Tento pokles souvisí s více negativním výhledem na globální vývoj ekonomiky a očekáváním snižování sazeb centrálních bank, uvedl Seidler.

Část bankovního trhu také vnímá silnější konkurenci ze strany ostatních bank, což pak vede ke snižováním marží. Pokles marží ve druhém čtvrtletí vnímala více než polovina bankovní trhu, a jde tak o nejvyšší hodnotu od vzniku šetření v roce 2012. Vlivem poklesu tržních sazeb a vyšší konkurence tak hypoteční sazby v posledních měsících opět klesají. Obdobný vývoj byl ve druhém čtvrtletí patrný také u spotřebitelských úvěrů, kde velká část trhu byla nucena jít s maržemi dolů kvůli vyšší konkurenci.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova