Zlato (oz) / USD
1 571,45
0,26 %
Zlato (oz) / CZK
36 029,97
0,45 %
EUR / USD
1,10
0,20 %
USD / CZK
22,93
0,19 %
Z domova
Senátní hospodářský výbor podpořil změny v investičních pobídkách

Senátní hospodářský výbor dnes doporučil horní komoře schválit vládou navržené změny v systému investičních pobídek. Ústavně-právní výbor nepřijal k novele žádné stanovisko. Podle předlohy by měl nově všechny pobídky schvalovat kabinet, zatímco nyní projednává jen velké strategické projekty. Pobídky se mají do budoucna zaměřit na projekty s vyšší přidanou hodnotou a spojené s tvorbou kvalifikovanějších pracovních míst. Senát má novelu zákona o investičních pobídkách schvalovat příští středu.

Senátní hospodářský výbor dnes doporučil horní komoře schválit vládou navržené změny v systému investičních pobídek. Foto: Wikipedie

V právním výboru poukazoval senátor Tomáš Goláň (SEN 21) na to, že pokud bude vláda schvalovat každou pobídku, potrvá to podle něho dlouho. Podmínky pro poskytnutí pobídek navíc mají být podle Goláně nově ve vládním nařízení, nikoli v zákonu. Podmínky tak bude podle něho možné nastavit pro konkrétní společnosti. Naopak Radek Sušil (ČSSD) pružnost úprav podmínek pro poskytování pobídek v debatě ocenil.

Výbor nakonec nepřijal Sušilův návrh, podle kterého by předlohu podpořil. Neuspěl ani Goláň, podle něhož měl výbor naopak doporučit zamítnutí novely.

Navrhované změny v investičních pobídkách mají posílit mezinárodní konkurenceschopnost Česka, snížit se mají rovněž nároky na státní rozpočet. Ministerstvo průmyslu očekává pokles počtu žádostí o investiční pobídky z výroby s nižší přidanou hodnotou. Poslanci při schvalování ve Sněmovně vypustili možnost směřovat pobídky do budování call center. Naopak do zákona vložili lhůtu pro vládu, aby žádost o pobídky projednala do třech měsíců.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) dnes senátorům z garančního hospodářského výboru řekl, že dosavadní systém pobídek se začal stávat kontraproduktivní a přerostl možnosti ekonomiky ve smyslu co a koho podporovat. Například začala ztrácet smysl podpora zaměstnanosti. Ministr poznamenal, že nyní už firmy poptávají víc než 400.000 pracovních pozic, ale nabízí se jim jen asi 200.000 lidí. Největší bariérou růstu firem je tak podle ministra právě nedostatek pracovníků.

(ČTK)