Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Senát asi umožní zatraktivnit hypoteční zástavní listy

Zatraktivnit hypoteční zástavní listy pro investory by měla novela zákona o dluhopisech, kterou Senát asi schválí. Doporučil mu to jeho hospodářský výbor. Horní komora se má vládní předlohou zabývat ve čtvrtek.

Ministerstvo financí navrhlo hypoteční zástavní listy vyjmout z případného insolvenčního řízení. Norma také upravuje agenta pro zajištění i společného zástupce vlastníků dluhopisů. Foto: iStock

Hypoteční zástavní listy jsou cenné papíry, které jsou kryté pohledávkami z hypotečních úvěrů a představují z pohledu investora nadprůměrně bezpečné instrumenty. Novela mimo jiné upravuje režim hypotečních zástavních listů a jejich správu v případě úpadku toho, kdo cenné papíry vydal.

Ministerstvo financí navrhlo hypoteční zástavní listy vyjmout z případného insolvenčního řízení. Norma také upravuje agenta pro zajištění i společného zástupce vlastníků dluhopisů.

Agent pro zajištění je podle ministerstva sjednáván již nyní, jeho úprava v zákoně však dosud chyběla. Jde o zástupce vlastníků dluhopisů, který je zastupuje ve vztahu k zajištění, kdy vlastníci sami nejsou oprávnění jednat, a to ani v průběhu exekučního nebo insolvenčního řízení. V praxi jsou takovým agentem často banky.

Novela reaguje na aktuální situaci na finančním trhu i tím, že do zákona vkládá úpravu dluhopisů se zápornými výnosy, kdy investoři fakticky platí za to, že někomu půjčili peníze. Označují se zpravidla jako „zero bondy“. Jen český stát vydal od ledna do července 2016 podle důvodové zprávy státní dluhopisy se záporným výnosem v objemu 60 miliard korun. Zákon bude nově výslovně odrážet situaci, že výnos dluhopisu může být i negativní. Emisní kurz dluhopisu bude moci být vyšší než jeho jmenovitá hodnota.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova