Zlato (oz) / USD
1 918,37
0,41 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Schodek rozpočtu na příští rok 252 miliard korun je podle Fialy realistický

Schodek státního rozpočtu pro příští rok navržený na 252 miliard korun je realisticky postavený. Novinářům to řekl premiér Petr Fiala (ODS). O struktuře výdajů jednotlivých kapitol se podle něj ještě bude jednat ve vládě do konce září. Návrh ministerstva financí pro jednotlivé resorty proto není nutné komentovat, dokud se nenajde koaliční shoda na konečné podobě výdajů, dodal předseda vlády.

Petr Fiala
„Vláda zatím nerozhodla, jak budou vypadat jednotlivé kapitoly, jakým způsobem budou rozděleny výdaje,“ řekl Fiala. Foto: Vlada ČR

Fiala zdůraznil, že rozpočet bude zaměřen na podporu investic, vyzdvihl zejména oblasti dopravy a obrany. Vláda se podle něj také snaží najít dostatečné prostředky pro podporu vzdělávání, výzkumu a inovací.

Samotnou výši schodku Fiala označil za realistickou, podle něj už je na ní ve vládě dohoda. Ocenil, že proti letošku, kdy je deficit plánovaný na 295 miliard korun, se hospodaření státu má zlepšit. Podle něj se podaří přiblížit schodek k úrovni tři procent hrubého domácího produktu (HDP), zatímco při nástupu vlády byl schodek kolem pěti procent HDP.

Premiér neočekává, že by vláda v příštích letech připravovala další konsolidační balíčky kromě toho, který v současnosti projednává Sněmovna. Podle něj je už současný soubor opatření nastavený tak, že pomůže snižovat schodky státního rozpočtu i v dalších letech.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova