Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Schillerová: Rozpočet je třeba novelizovat, ať lze zjistit dopad konsolidace

Letošní státní rozpočet je potřeba co nejdřív novelizovat, aby bylo jasné, vůči jakému schodku se budou veřejné finance konsolidovat. V debatě Institutu pro politiku a společnost to dnes řekla předsedkyně poslanců ANO a stínová ministryně financí Alena Schillerová. Naplánovaný letošní schodek 295 miliard korun je podle ní nerealistický. Ke konci května byl státní rozpočet v deficitu 271,4 miliardy korun.

Alena Schillerová
Podle Schillerové je nutné přijmout novelu zákona o státním rozpočtu co nejdříve. Jinak podle ní nebude možné sestavit realistický návrh rozpočtu na příští rok. Foto: Facebook Aleny Schillerové

„Rozpočet na rok 2023 stojí na hliněných nohou. Dokud ho neopravíme a nebudeme vědět reálná čísla, nemůžeme se odpíchnout dál,“ řekla Schillerová. Podle ní schválený rozpočet pracuje s nerealistickými příjmy, když počítá s vyšším výnosem mimořádných daní i s vyššími příjmy z evropských fondů, zároveň nezahrnuje náklady na mimořádnou valorizaci důchodů.

Schodek rozpočtu plán 295 miliard korun v minulých dnech už krátce překročil, uvedla v neděli Česká televize. Třeba 8. června vykázalo ministerstvo financí deficit vlády více než 296 miliard, poté schodek zase o několik miliard klesl, vyplývá z dat, která zasílá ministerstvo financí sněmovnímu rozpočtovému výboru.

Podle Schillerové je nutné přijmout novelu zákona o státním rozpočtu co nejdříve. Jinak podle ní nebude možné sestavit realistický návrh rozpočtu na příští rok.

Vláda by první návrh státního rozpočtu měla projednat ve středu. V materiálu, který ministerstvo financí původně předložilo kabinetu, byly navrhovány snížené výdaje většiny ministerstev a celkový schodek měl být 235 miliard korun. Po jednání vlády minulý týden ale ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) novinářům řekl, že kabinet plánuje deficit 270 miliard korun. Rozpočet by už měl zahrnout dopady konsolidačního balíčku.

Samotný plán na konsolidaci veřejných financí, který vláda v květnu připravila, považuje předsedkyně poslanců největší opoziční strany za nerealistický. Dodatečné výnosy z daní jsou podle ní nadhodnocené, protože část lidí a firem se přesune do šedé zóny. Plánované omezení výdajů zatím podle Schillerové není ověřitelné, protože nepodléhá změně zákonů, ale objeví se až v detailním návrhu rozpočtu na příští rok.

Konsolidační balíček by měl v příštím roce snížit deficit státního rozpočtu o 97,7 miliardy korun, v roce 2025 o dalších 53 miliard korun. Za dva roky by měly vzrůst příjmy o 72,3 miliardy korun, výdaje klesnout o 78,4 miliardy korun. Většinu omezovaných výdajů tvoří škrty národních dotací.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova