Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Pro růst úrokových sazeb dnes hlasovali dva centrální bankéři

Pro dnešní rozhodnutí bankovní rady ČNB ponechat úrokové sazby beze změny dnes hlasovalo pět ze sedmi členů rady. Dva členové hlasovali pro zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu. Na tiskové konferenci po jednání rady to uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Rada tak dnes úrokové sazby nezměnila. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 1,75 procenta.

Rusnok uvedl, že zvýšení úrokových sazeb bude zřejmě příští rok nezbytné, ale bude to pozvolnější než v letošním roce. Foto: iStock

Rusnok dále uvedl, že zvýšení úrokových sazeb bude zřejmě příští rok nezbytné, ale bude to pozvolnější než v letošním roce. Rada ČNB naposledy zvýšila úrokové sazby na zasedání 1. listopadu. Šlo tak o čtvrté zvýšení sazeb v řadě a celkově páté v letošním roce. Ekonomové čekají další zvýšení sazeb na únorovém zasedání rady.

Dnešní jednání bylo prvním měnověpolitickým zasedáním rady pro Aleše Michla a Tomáše Holuba. Funkce členů bankovní rady se ujali 1. prosince.

Debata bankovní rady nebyla podle Rusnoka tak jednoznačná, jak se očekávalo. „V rámci ní jsme konstatovali, že jsme možná na začátku nějaké nové etapy, kdy to rozhodování o dalších případných krocích utahování měnové politiky bude do jisté míry obtížnější,“ uvedl guvernér.

V podstatě se podle něj debata vedla o tom, jestli si může rada s klidným svědomím dát určitou pauzu ve zvyšování sazeb a počkat na vývoj situace v zahraničí a na nová data z české ekonomiky.

Přestávka ve zvyšování záleží na realizaci prognózy

Pokud by se ekonomická situace podle Rusnoka vyvíjela podle aktuální prognózy, tak by to podle něj znamenalo delší přestávku ve zvyšování sazeb. „Ta prognóza ale předpokládá silnější posilování koruny. Nejsme ale nijak nervózní z toho, že koruna je spíše stabilní a posiluje pomaleji,“ dodal.

Rada označila rizika pro odhadovaný vývoj ekonomiky v aktuální listopadové prognóze jako zhruba vyrovnaná. Protiinflačním rizikem je podle rady nižší než odhadovaná inflace, vývoj v zahraničí včetně výrazného poklesu cen ropy. Naopak rizikem ve prospěch růstu cen označila rada slabší kurz koruny.

Dnešní rozhodnutí se podle Rusnoka opírá o stávající makroekonomickou prognózu ČNB z listopadu a o vyhodnocení informací, které ČNB od té doby získala.

Inflace by se měla snížit ke dvěma procentům

Inflace bude podle prognózy v roce 2019 nad dvouprocentním cílem ČNB a na přelomu let 2019 a 2020 by se měla snížit ke dvěma procentům. „S touto prognózou je konzistentní přibližná stabilita úrokových sazeb v příštím roce a poté jejich pokračující zvyšování směrem k dlouhodobé neutrální úrovni,“ uvedl Rusnok.

Guvernér dále uvedl, že ani schválení státního rozpočtu na příští rok s 40miliardovým schodkem nebude vyžadovat mimořádný přístup ČNB k nastavení měnové politiky. „Z hlediska našeho vnímání makroekonomické rovnováhy se nic dramatického neděje. Veřejné finance budou stále v přebytku a netlačí to na žádnou mimořádnou aktivitu měnové politiky,“ uvedl guvernér.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova