Zlato (oz) / USD
1 951,33
0,02 %
Zlato (oz) / CZK
44 066,83
0,03 %
EUR / USD
1,18
0,03 %
USD / CZK
22,58
0,00 %
Z domova
Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,4 pct., letos asi dál klesne

Růst české ekonomiky v loňském roce zpomalil na 2,4 procenta z předloňských 2,8 procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Dnešní údaje podle analytiků naznačují, především v souvislosti s posledními událostmi kolem šíření koronaviru, že letos by růst hrubého domácího produktu by mohl klesnout pod dvě procenta. Loňský růst české ekonomiky je nejslabší od roku 2016, kdy podle statistiků činil také 2,4 procenta.

letos by růst hrubého domácího produktu by mohl klesnout pod dvě procenta. Foto: iStock

ČSÚ dnes zároveň proti původním údajům z poloviny února mírně zvýšil meziroční růst HDP za loňské čtvrté čtvrtletí. V předběžném odhadu statistici uváděli, že ekonomika v závěru roku rostla o 1,7 procenta, podle zpřesněných údajů stoupl HDP o 1,8 procenta. „Dařilo se většině odvětví služeb a stavebnictví, naopak k poklesu hrubé přidané hodnoty došlo v průmyslu. K růstu HDP pozitivně přispívala pouze domácí poptávka, zejména spotřeba domácností a investiční výdaje,“ uvedl Jan Benedikt z oddělení čtvrtletních odhadů ČSÚ.

Celkově je podle ekonomů stav a struktura ekonomiky ve srovnání s dalšími zeměmi poměrně dobrý, podporovaný silnou spotřebou a investicemi.

„Poslední týdny bohužel jednoznačně ukazují na další rizika spojená se zahraničním vývojem, což se bude negativně promítat i do letošního výkonu české ekonomiky,“ upozornil analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. V optimistickém případě tak lze podle něj očekávat růst HDP v letošním roce na dvou procentech. „Realističtější pohled však naznačuje pomalejší růst HDP hlouběji pod dvě procenta, když slabší bude především první polovina letošního roku,“ dodal.

Meziroční růst české ekonomiky byl ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku o 0,1 procentního bodu nižší, než odhadovala v aktuální prognóze Česká národní banka. „Zveřejněná data potvrzují, že růst české ekonomiky na konci roku 2019 znatelně zvolnil. Podle stávající prognózy ČNB bude růst ekonomické aktivity v průběhu letošního roku opět postupně zrychlovat, a to v návaznosti na pozvolné oživení zahraniční poptávky,“ uvedl ředitel sekce měnové centrální banky Petr Král. Podle něj bude v letošním i příštím roce ekonomický růst postupně a mírně zrychlovat.

(ČTK)