Zlato (oz) / USD
1 969,91
0,43 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Rusnok: Nelze vyloučit další zvýšení sazeb v letošním roce

AKTUALIZOVÁNO. V případě, že koruna bude setrvávat na slabších úrovních a v české ekonomice budou přetrvávat tlaky na růst cen, nelze vyloučit další zvýšení úrokových sazeb v letošním roce. Na tiskové konferenci po dnešním jednání bankovní rady to uvedl guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení. Foto: iStock

„Rozhodně nelze vyloučit, že další krok bude následovat poměrně brzy. Pokud budou ty stávající podmínky přetrvávat, tak je prostor již při nejbližším zasedání. Tedy pokud by přetrvával kurzový šok a pokud budou přetrvávat inflační tlaky v české ekonomice. U toho prvního si netroufám předpovědět, u toho druhé to bude splněno,“ uvedl guvernér.

Rada ČNB dnes zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 1,25 procenta. „V tuto chvíli slabší kurz proti původní projektované hodnotě nám vytváří prostor přijít s tím dalším krokem o něco dříve. A to vysvětluje naprostou většinu důvodů, proč to děláme,“ řekl dnes dále Rusnok.

Pokud se bude koruna v nadcházejících měsících pohybovat kolem současných hodnot, tedy lehce nad 25,50 Kč/EUR, je podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka ještě jedno zvýšení sazeb téměř jistotou. „V případě, že by se koruna dostala společně s dalšími středoevropskými měnami pod prodejní tlak a držela se u hladiny 26 Kč/EUR, měla by ČNB dokonce prostor ještě k minimálně dvojímu zvýšení sazeb. Naopak, pokud bude koruna posilovat a přiblíží se hladině 25 Kč/EUR, může to pro ČNB představovat překážku i pro jedno zvýšení sazeb,“ uvedl.

ČNB zhoršila odhad růstu ekonomiky

Česká národní banka v nové prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,2 procenta. Pro příští rok odhad ponechala na 3,4 procenta. Dnes to uvedl guvernér Rusnok. V předchozí květnové prognóze centrální banka počítala letos s růstem ekonomiky o 3,9 procenta. Pro rok 2020 ČNB očekává růst ekonomiky o 3,3 procenta.

Centrální banka v nové prognóze očekává, že průměrný kurz koruny letos bude 25,50 Kč/EUR a příští rok posílí na průměrných 24,60 Kč/EUR. V předchozí květnové prognóze ČNB letos počítala s kurzem 25 korun za euro a příští rok s 24,40 Kč/EUR. V roce 2020 by měla koruna podle ČNB posílit na 24,20 Kč/EUR.

V případě inflace ČNB odhad pro třetí čtvrtletí příštího roku zvýšila na 2,1 procenta. V květnové prognóze počítala s 1,8 procenta. Pro čtvrté čtvrtletí 2019 odhad banka zvýšila na dvě procenta z předchozích 1,9 procenta.

Ministerstvo financí v nové prognóze z tohoto týden zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,2 procenta a příští rok na 3,1 procenta. Česká bankovní asociace minulý týden uvedla, že letos očekává růst ekonomiky o 3,3 procenta a příští rok o 2,9 procenta.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova