Zlato (oz) / USD
1 293,44
0,14 %
Zlato (oz) / CZK
28 556,63
1,44 %
EUR / USD
1,17
0,69 %
USD / CZK
22,08
1,29 %
Z domova
Reuters: Koruna posílí, jsou ve hře i úrokové sazby?

Průzkum agentury Reuters mezi analytiky ukázal, že česká koruna by v průběhu příštích 12 měsíců mohla vůči euru posílit o pět procent. Závazek České národní banky oslabovat korunu skončil oficiálně v pátek, ale ČNB zároveň pohrozila, že se k němu může kdykoli vrátit. „Očekával bych volatilní obchodování v prvních týdnech po výstupu z kurzového závazku,“ řekl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč, který se domnívá, že hlavní pohyb kursu nastane po zveřejnění březnové inflace, k čemuž má dojít 10. dubna.

Česká koruna by v průběhu příštích 12 měsíců mohla vůči euru posílit o pět procent. Foto: iStock

V pravidelném kursovém průzkumu agentury Reuters se sedm ze 16 analytiků domnívá, že koruna posílí mimo limit stanovený kurzovým závazkem do konce dubna. Celkem 13 analytiků soudí, že se to určitě stane do konce června. Medián prognózy v tomto hlasování vychází na zpevnění koruny na 25,70 v březnu, do března příštího roku o 5,2 procenta. Ale hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek si myslí, že česká měna by mohla nejprve zpevnit na 26 korun za euro a v následných korekcích pak oslabovat na 26,50 za euro.

Investoři skoupili obrovské množství korun a dalších českých aktiv se spekulací, že neustále rostoucí a stabilní česká ekonomika posílí měnu, jakmile bude kurzový závazek odvolán. Následovat by tak mohly významné výkyvy, než se koruna usadí na pevnějších úrovních. Podobně posílil i švýcarský frank poté, co tamní centrální banka přestala regulovat kurs.

Na trzích panují i obavy, že česká měna byla „překoupena“, což spolu s vyššími náklady na zajištění zvýšilo volatilitu spotových (okamžitých) a forwardových (budoucích) obchodů s korunou v minulém týdnu. ČNB v uplynulých měsících navíc k obraně koruny koupila další desítky miliard eur. „Transparentní ukončení kursového závazku by však mohlo přispět k hladkým pohybům koruny a uspokojit investory, kteří nedočkavě chtějí ukončit své dlouhé pozice,“ uvedli analytici pro agenturu Reuters.

„Pokud bude koruna schopna celé měsíce nejen posilovat ale i oslabovat, přiměje to ČNB zvažovat i zvýšení rekordně nízké úrokové sazby,“ pokračuje úvaha Reuters. „Odstranění kursového závazku by mohlo vyvolat vybírání zisků, jež by mohlo přijít v mnoha vlnách, a tak by se koruna mohla ocitnout na houpačce v kursu kolem 27 korun za euro,“ dodává Radomír Jáč z Generali Investments. „Takže koruna může spontánně nebo s podporou ČNB zpevnit, ale zvýšení sazeb by se stalo významným tématem teprve koncem roku 2017, pokud to vůbec bude letos.“

(rek)