Zlato (oz) / USD
1 776,70
0,34 %
Zlato (oz) / CZK
38 236,24
0,20 %
EUR / USD
1,20
0,10 %
USD / CZK
21,52
0,14 %
Z domova
Rada ČNB dnes bude rozhodovat o sazbách a zveřejní novou prognózu

Bankovní rada České národní banky dnes bude jednat o nastavení úrokových sazeb. Ekonomové se shodují, že rada ponechá úrokové sazby beze změny. Podle nich by banka mohla začít zvyšovat sazby až později ve druhém pololetí. Od nové prognózy, kterou banka zveřejní, očekávají zvýšení odhadu inflace kvůli dopadům daňového balíčku i mírné zlepšení odhadu růstu ekonomiky letos.

Naposledy sazby rada změnila 7. května, kdy snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 0,25 procenta. Foto: iStock

Na posledním měnovém jednání 17. prosince rada jednomyslně nechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,25 procenta.

Naposledy sazby rada změnila 7. května, kdy snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 0,25 procenta. Předtím snížila rada úrokové sazby dvakrát v březnu. Cílem bylo zmírnit dopady šíření koronaviru na ekonomiku.

V listopadové prognóze počítala ČNB letos s růstem ekonomiky o 1,7 procenta. Loni ekonomika podle úterních předběžných dat Českého statistického úřadu klesla o 5,6 procenta, tedy nejvýrazněji za dobu samostatné České republiky.

Měnového zasedání rady se zúčastní všech sedm členů bankovní rady.

(ČTK)