Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Z domova
Rada ČNB bude jednat o úrokových sazbách, zřejmě zachová sedm procent

Většina analytiků oslovených ČTK předpokládá, že je rada ponechá na sedmi procentech, pro takové rozhodnutí se v médiích v minulém týdnu vyjádřili i dva ze sedmi členů rady. Sedmiprocentní sazby platí od 22. června, na srpnovém jednání ČNB jejich výši neměnila.

ČNB

Bankovní rada České národní banky bude dnes jednat o nastavení úrokových sazeb. Foto: ČNB

Vývoj ekonomických dat podle analytiků podporuje stanovisko většiny bankovní rady, která se zvyšováním sazeb nesouhlasí. Meziroční inflace v srpnu klesla na 17,2 procenta z červencových 17,5 procenta a odborníci soudí, že nedojde na naplnění scénářů s vrcholem inflační vlny nad 20 procenty, takže ČNB nebude mít důvody k posílení měnových restrikcí.

Někteří analytici nicméně soudí, že přestože ČNB zřejmě k úpravě sazeb nesáhne, jejich zvýšení by bylo na místě. Například Petr Jablonský z PwC nebo hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš upozornili na zvýšení úrokových sazeb v USA a v eurozóně, což podle nich při zachování českých sazeb může vést k tlaku na kurz koruny.

Bankovní rada ještě v předchozím složení zvýšila 22. června sazby o 1,25 procentního bodu na nynějších sedm procent. V novém složení rady ale převažují odpůrci dalšího zvyšování sazeb a na srpnovém jednání, které poprvé vedl guvernér Aleš Michl, hlasovalo pět členů rady pro zachování výše sazeb, pro zvýšení dva.

(ČTK)