Zlato (oz) / USD
2 349,77
1,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Průzkum: V reakci na situaci je připravena letos plošně zvýšit mzdu pětina firem

V reakci na aktuální ekonomickou situaci je připravena plošně během letoška zvýšit mzdu zaměstnancům pětina tuzemských firem. Na 13 procent podniků bude zvyšovat platy vybraným pracovníkům. Vyplývá to z průzkumu společností Edenred a Recruitment Academy z konce května mezi 123 podniky. Podle Českého statistického úřadu se reálně, tedy po zahrnutí inflace, v prvním čtvrtletí snížila mzda 94 procentům všech zaměstnanců v ČR.

peníze
Průměrná mzda v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla podle Českého statistického úřadu meziročně o 7,2 procenta na 37 929 Kč. Foto: iStock

Další firmy podle průzkumu zvyšování mezd zvažují. Podle čtvrtiny z nich je mzdový růst pravděpodobný, ale firmy jej ještě budou zvažovat s ohledem na aktuální ekonomický vývoj. Růst mezd se zdůvodněním, že na to nemají nyní zdroje, zcela vylučují tři z deseti firem.

Podniky přitom přiznávají, že z velké části vycházejí vstříc tlaku zaměstnanců, kteří si o vyšší platy říkají. Na 27 procent firem označilo ke konci května žádosti za velmi časté s tím, že na své vedení se takto obrátila již více než čtvrtina všech zaměstnanců. U dalších firem je počet žádostí menší, ale jen 14 procent podniků se s mzdovým požadavkem v posledních týdnech neobrátil žádný pracovník.

„Vysoký počet žádostí o růst mezd je naprosto logický v situaci, kdy v Česku klesá reálná mzda a zhoršuje se tak životní úroveň zaměstnanců. Firmy ale mají i další nástroje, jak v současné složité situaci řešit složitou situaci pracovníků. Jde zejména o benefity, které vycházejí výhodněji než prosté navýšení mzdy,“ uvedla členka vedení Edenredu zodpovědná za firemní vztahy Aneta Martišková Zvýšit příspěvky právě na zaměstnanecké benefity je nyní rozhodnuto osm procent firem.

Možnost zavedení záloh na mzdy nebo firemních půjček v souvislosti se současnou situací zvažuje jen malá část firem. U záloh je to něco přes tři procenta podniků, u půjček o jeden procentní bod více. Již nyní zálohy fungují v devíti procentech podniků, půjčky v 18 procentech firem.

Tlak na růst mezd ze strany zaměstnanců zřejmě postupně poroste. „Druhá polovina roku bude vzhledem k situaci na trhu pro řadu firem velmi složitá, nicméně pro udržení zaměstnanců bude navýšení mezd nutností. Očekáváme, že procento firem, které se rozhodnou mzdy zvyšovat postupně poroste,L upozornil spoluzakladatel Recruitment Academy Martin Novák.

Průměrná mzda v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla podle Českého statistického úřadu meziročně o 7,2 procenta na 37 929 Kč. Zaměstnanci si tak polepšili v průměru o 2533 korun. Po započtení inflace ale hrubý měsíční výdělek ve srovnání se stejným obdobím loňského roku průměrně klesl o 3,6 procenta. Reálná mzda tak klesla v prvním čtvrtletí podle analytiků nejvíce od druhého čtvrtletí roku 1998.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova