Zlato (oz) / USD
1 958,78
0,61 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Průzkum: Mezi šéfy firem roste pesimismus, bojí se krize

Mezi manažery ve vedení českých firem vzrůstá pesimismus ve výhledu do budoucna, optimismus ztrácejí i spotřebitelé. Vyplývá to z průzkumu, který si nechala zpracovat pojišťovací společnost Coface jak mezi manažery, tak i v domácnostech.

Krize světovou i českou ekonomiku nepochybně čeká, jen zatím není jisté, kdy nastane. Foto: iStock

„Téměř 80 procent českých firem se připravuje na případný propad ekonomiky a snížení počtu zakázek. Nevýrazný výkon české ekonomiky v posledních měsících a nepříznivé zprávy ze zahraničí přispívají k šíření pesimistické nálady – a to jak mezi firmami, tak i domácnostmi. Přibližně třetina Čechů si totiž myslí, že příští rok bude jejich ekonomická situace horší,“ uvedl generální ředitel pojišťovny Coface Ján Čárný.

Společnost si průzkum mezi manažery 80 firem nechala zpracovat jako podklad pro konferenci, která se včera uskutečnila v Brně. Vyplynulo z něj, že i když se 36 procent vrcholových manažerů českých firem domnívá, že během následujících let zůstane ekonomická situace stejná jako nyní, 50 procent z nich očekává zhoršení.

Tři čtvrtiny oslovených manažerů si myslí, že riziko zhoršení ekonomické situace stoupá i kvůli některým krokům amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Průzkum se uskutečnil i v reprezentativním vzorku 800 českých domácností. Zjistil, že pouze 14 procent dotázaných si myslí, že na tom za rok bude ekonomicky lépe, většina očekává, že na tom budou stejně a jedna třetina dotázaných předpokládá, že se jejich situace zhorší.

Češi sledují i situaci ve firmách, pro které pracují a nejsou příliš optimističtí. Zlepšení finanční situace svého zaměstnavatele očekává jen sedm procent dotázaných, 26 procent lidí se obává zhoršení ekonomické situace svého zaměstnavatele.

„Optimismus spotřebitelů je přitom pro kondici ekonomiky klíčový. Když se lidé budou bát budoucnosti a příliš intenzivně se připravovat na krizi, přestanou investovat a nakupovat. I to může vyvolat krizi,“ upozornil na včerejší konferenci Ivan Mikloš, bývalý slovenský ministr financí.

Odborníci se na ekonomické konferenci shodli, že krize světovou i českou ekonomiku nepochybně čeká, jen zatím není jisté, kdy nastane. Připravit se na ni mohou domácnosti, podniky i vlády v podstatě stejným způsobem – že si pro krizové měsíce či léta připraví finanční polštář v době, kdy se jim daří dobře.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova