Zlato (oz) / USD
1 912,01
0,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Průzkum: Pro 61 procent investujících Čechů je ČR atraktivní a bezpečný region

Jako atraktivní a bezpečný region pro své investice vidí Česko 61 procent investujících Čechů. Investoři spatřují výhody v bezpečnosti země, oceňují průmyslovou tradici, vysoký lidský kapitál a výhodnou zeměpisnou polohu. Vyplývá to z průzkumu, který dnes představila J&T investiční společnost.

ČR
Jako atraktivní a bezpečný region pro své investice vidí Česko 61 procent investujících Čechů. Foto: iStock

„Investičně český trh patří k nejlepším nejen v Evropě, ale i globálně. U akciových investic nabízí ČR nadprůměrné zhodnocení, v některých ohledech poráží dokonce i americké akciové indexy,“ uvedl hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

Tento fakt podle něj potvrzují i přímé zahraniční investice. „Zahraniční firmy investovaly a současně stále investují do české ekonomiky nejvíce ze všech států z regionu střední a východní Evropy. Současně máme stále nejvyšší kumulativní příliv investic za posledních deset až 15 let,“ dodal Sklenář.

Potenciál Česka potvrzuje také lidský potenciál a silná migrační politika, uvedl. V regionu má ČR nejvyšší a trvale kladné migrační saldo, což znamená, že Češi nemají příliš důvod odcházet do zahraničí a zároveň je atraktivní destinací pro cizince. „Máme navíc jednu z nejvyšších měr zaměstnanosti cizinců. Podobně je na tom třeba Švýcarsko,“ podotkl ekonom.

Drobní čeští investoři umístili podle průzkumu Česko z pohledu míry zhodnocení lépe než například Polsko, Slovensko či Chorvatsko. Optikou bezpečnosti si stojí lépe než Čína nebo Indie. Atraktivitu vidí především v míře industrializace a potenciálu vyrábět, dále pak oceňují lidský kapitál a výhodnou polohu vzhledem k sousednímu Německu.

„Jako atraktivní region vidí Česko i více než polovina (55 procent) mladších investorů. Přitom mladší generace je obecně vůči Česku skeptičtější,“ komentuje výsledky průzkumu manažer fondu Naše Česko Martin Cakl. Čtyři z deseti investorů hodnotí ČR pro investování jako bezpečnou.

Přes omezený výběr investuje podle průzkumu do českých firem 52 procent drobných českých investorů. Dvě třetiny investorů by mělo zájem více investovat do českých firem a 65 procent by dokonce chtělo investovat do fondu složeného čistě z českých firem.

Průzkum J&T Investiční společnosti mezi 505 respondenty ve věku 18 až 65 let provedla v srpnu letošního roku výzkumná agentura Perfect Crowd. Podmínkou bylo, aby respondenti měli k dispozici minimálně 200.000 Kč na investice a současně již využívali nějaký investiční produkt.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova