Zlato (oz) / USD
1 925,84
0,02 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Průzkum: Pravidla porušuje alespoň někdy 82 procent Čechů

Pravidla porušuje alespoň někdy 82 procent Čechů. Vedle ignorování dopravních předpisů, kdy se například každý šestý respondent přiznal k jízdě v opilosti, se tak často děje i v práci. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Vindicia mezi tisícovkou respondentů.

Z průzkumu vyplyvá, že dopravní pravidla hrubě porušila celá pětina Čechů. Foto: Pixabay

„V praxi se hodně setkáváme hlavně s lehkomyslností. Lidé nerespektují pravidla, protože si chtějí zjednodušit život a pak na to doplácí,“ uvedl expert na odškodnění Vindicie Tomáš Beck. Uvádí příklad ženy, která si krátila cestu skrz výrobní halu, kam měla zakázaný přístup. V prostoru ji následně zasáhlo do hlavy těžké břemeno, takže utrpěla vážné zranění.

Dopravní pravidla hrubě porušila celá pětina Čechů. „Je alarmující, že se každý šestý respondent přiznal k řízení po konzumaci alkoholu. Jen za loňský rok zavinili opilí řidiči více než 4500 nehod, které si vyžádaly 53 obětí na životech. Viníky pak čeká kruté vystřízlivění. Pojišťovny totiž vyplatí odškodnění zraněným či pozůstalým a následně částku vymáhají po řidiči, protože alkohol je považován za velmi přitěžující okolnost,“ upozornil Beck. Výrazně častěji takto hřeší muži.

Pravidla bere část Čechů na lehkou váhu i v práci. Například čtvrtina respondentů v zaměstnání porušuje zásady bezpečnosti. Ignorují třeba nošení povinných ochranných pomůcek, čímž riskují nejen své zdraví, ale i případnou ztrátu místa. Oblibě se netěší ani čtení firemních manuálů a směrnic, které obvykle zaměstnavatel vyžaduje. Pouští se do něj pouhé dvě třetiny pracovníků.

Ledabylost v práci či nekázeň na silnici doplňují i trestné činy a přestupky. Celkem 16 procent respondentů se netají tím, že alespoň jednou v životě něco zcizili.

Lidé důsledky porušování pravidel pocítí nejčastěji na své peněžence. Tři respondenti ze čtyř připouští, že po přistižení museli platit pokutu či jiný peněžitý trest. Třetina dostala napomenutí v práci, lidé přiznávali i to, že jim byl odebrán řidičský průkaz. A každý dvacátý čelil dokonce hrozbě vězení.

Češi ale často nedomýšlí, že konečné důsledky porušování pravidel mohou být daleko vážnější. Nejde jen o finanční sankce či pokárání od nadřízeného. Pokud se člověk zraní v práci, má většinou nárok na odškodnění. O ten ovšem přichází právě ve chvíli, kdy se zjistí porušení pravidel, například ignorování povinných ochranných pomůcek. Stejná situace panuje na silnici. Jestliže jako spolujezdec nepoužije bezpečnostní pás a následně se zraní při nehodě, ztrácí právo například na 30 procent z odškodnění.

„V konečném důsledku tak lidé přichází o statisíce. Jednomu z našich klientů kvůli opakovanému ignorování pásů snížili odškodnění o 720.000 korun,“ varoval Beck. Zaměstnanci navíc riskují výpověď.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova