Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Z domova
Průzkum: K refinancování někdy sáhla třetina lidí se spotřebitelským úvěrem

Ze spotřebitelských úvěrů lidé nejčastěji refinancují půjčky. S výrazným odstupem následují dluhy z kreditních karet a kontokorentů. Vyplývá to z průzkumu, který představila Expobank CZ při příležitosti spuštění služby Refixo.

Téměř třetina lidí se spotřebitelským úvěrem už někdy využila možnosti jeho refinancování, tedy převodu do jiné finanční instituce, zpravidla s cílem dosáhnout lepších podmínek splácení. Foto: iStock

Refinancování spotřebitelského úvěru už někdy provedlo 31,3 procenta z více než tisícovky respondentů. Téměř dvě třetiny z nich refinancovaly úvěr jednou, čtvrtina dvakrát. Tři a více převodů provedla desetina dotázaných.

Nejčastěji lidé převáděli do jiné banky půjčky. Učinilo tak skoro devět z deseti lidí, kteří mají s refinancováním zkušenost. Následuje refinancování dluhu z kreditních karet s 35 procenty a kontokorentu se zhruba 27 procenty.

Autory průzkumu také zajímalo, jak vysoká úspora by lidí k převodu spotřebitelských úvěrů motivovala. Nejčastěji, v téměř 35 procentech, dotázaní volili možnost 2000 až 5000 korun. Kolem 14 procent by se spokojilo i s úsporou do 2000 Kč. Naopak více než čtvrtina respondentů by se o refinancování zajímala teprve tehdy, pokud by jim přineslo úsporu alespoň 10.000 korun.

Průzkum provedla Expobank CZ loni v listopadu na vzorku 1050 respondentů ve věku 18 až 65 let. Zkušenost s refinancováním spotřebitelského úvěru mělo 329 z nich.

Expobank CZ se zaměřuje na domácí a zahraniční korporátní klientelu, privátní bankovnictví a na finanční služby pro občany. Na českém trhu působí od roku 1991. K síti bankovních domů s názvem Expobank se připojila v roce 2014, kdy se hlavním akcionářem stal finančník Igor Kim. Kromě Česka síť Expobank působí také v Lotyšsku, Rusku a Srbsku.

(ČTK)