Zlato (oz) / USD
1 937,04
0,03 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Průzkum: Finanční situace českých domácností se meziročně mírně zlepšila

Podíl českých domácností, které hospodaří s dostatkem peněz na pokrytí základních potřeb i závažnějších výdajů a navíc ještě zvládají spořit, meziročně mírně narostl z loňských 63 procent na současných více než 68 procent. Vyplývá to z průzkumu společnosti KRUK ČR a Slovensko, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Konal se koncem října mezi tisícovkou respondentů. Ve finanční nouzi stále žije téměř každá desátá česká domácnost.

peněženka
Podle průzkumu se zlepšila především finanční situace domácností s vyrovnaným rozpočtem. Mírně narostl i podíl Čechů, kteří žijí střídmě, ale s penězi vystačí a na větší výdaje si naspoří. Foto: iStock

Proti loňskému průzkumu poklesl podíl domácností, kterým vystačí peníze jen na nejlevnější jídlo a oblečení z 26 na 22 procent, stejně jako Čechů, kteří se svým měsíčním příjmem nevystačí, z 11 na devět procent.

„Propad finanční situace českých domácností se sice zastavil, ale úrovni finanční kondice, ve které byli Češi před dvěma lety, se zdaleka neblížíme. Důležité je, že se podařilo zbrzdit inflaci a udržet vysokou zaměstnanost. Mohlo by tak docházet k postupnému zlepšování,“ uvedla generální ředitelka KRUK Jaroslava Palendalová.

Svoji finanční situaci celkově lépe hodnotí muži a také Češi ve věkové kategorii 18 až 24 let. Proti loňskému průzkumu si polepšili senioři ve věku nad 65 let. Svoji finanční situaci hodnotí negativně 35 procent penzistů proti 43 procentům v loňském roce. Mírně se zlepšila i finanční situace rodičů na rodičovské dovolené, když loni mělo problém vyjít s penězi 47 procent rodičů, letos jde o 41 procent.

Spokojenost s finanční situací výrazně roste s úrovní dosaženého vzdělání. Jako velmi dobrou hodnotí svoji finanční situaci především příslušníci armády a bezpečnostních složek, pracovníci v oboru školství, kultury, vědy a výzkumu, stejně jako zaměstnanci ve státní správě. Nejvíce jsou se svojí finanční situací spokojení lidé pracující v oboru IT a telekomunikací.

„Se svou finanční situací jsou spokojeni především lidé žijící ve dvoučlenných a tříčlenných domácnostech a obyvatelé Královéhradeckého a Jihomoravského kraje. Nejhůře svoji finanční situaci hodnotí obyvatelé Libereckého kraje, kde žije v nedostatku až 45 procent domácností, následovaní obyvateli Pardubického kraje,“ doplnila Palendalová.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova