Zlato (oz) / USD
1 706,26
0,21 %
Zlato (oz) / CZK
42 067,61
0,04 %
EUR / USD
1,10
0,18 %
USD / CZK
24,65
0,17 %
Z domova
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující korunu. Vyplývá to bleskového online průzkumu ČSOB mezi více než stovkou firemních klientů.

Koruna vůči euru v poslední době podle serveru Patria výrazně oslabila, v pátek odpoledne se obchodovala kolem 27,30 Kč/EUR. Foto: iStock

Koruna vůči euru v poslední době podle serveru Patria výrazně oslabila, v pátek odpoledne se obchodovala kolem 27,30 Kč/EUR, když ještě před několika týdny se obchodovala pod hladinou 25 korun za euro.

„Devizové intervence ČNB by pomohly zklidnit aktuální rozkolísanost koruny,“ uvedl Jan Poulík z ČSOB.

Takřka 60 procent firem v šetření dále uvedlo, že za poslední týden jim prudce rostly výpadky v domácích tržbách. Čtyři z deseti firem se přiznaly, že hotovost jim momentálně neschází, ale do měsíce prázdno v pokladně už mít budou.

Stát přišel z řadou opatření na zmírnění dopadů šíření epidemie. Z nich zástupci firem nejvíce vítají odklad daňových plateb, což uvedlo 70 procent dotazovaných, a tzv. kurzarbeit pro firmy postižené poklesem poptávky. Ten vyzdvihla polovina manažerů.

(ČTK)