
Vlastnictví domu či bytu se mezi investičními nástroji těší setrvalé oblibě a proti loňsku si dál polepšilo o jeden procentní bod. Naopak vlastnictví pozemku a spořící účet zaznamenaly proti loňsku o jeden bod pokles.
O dva procentní body klesla atraktivita spoření do drahých kovů. „Právě drahé kovy jsou však dlouhodobě považované za relativně bezpečnou a stabilní možnost uchování kupní síly peněz. Cena zlata se jen v letošním roce zvýšila o 28 procent na rekordních více než 2600 dolarů za unci,“ uvedl manažer zákaznické péče Golden Gate Pavel Řihák.
Největší posun za posledních pět let zaznamenaly investice do akcií a dluhopisů, které jsou v současnosti atraktivní pro 36 procent Čechů. To je o 11 procentních bodů více než v roce 2019. Obliba spořících účtů se zvýšila o deset bodů na 54 procent. Naopak stavební spoření má ve srovnání s dobou před pěti lety poloviční podporu, a sice 28 procent.
(ČTK)