Zlato (oz) / USD
1 729,13
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 225,83
0,00 %
EUR / USD
1,09
0,00 %
USD / CZK
25,00
0,00 %
Z domova
Průzkum: Na 93 procent Čechů platilo v posledním týdnu hotovostí

Přestože lidé čím dál častěji platí kartami nebo přes svá mobilní zařízení, klasický bankomat a hotovost zdaleka nejsou na ústupu. Na 93 procent Čechů platilo v posledním týdnu hotovostí a 85 procent k tomu využívá bankomaty, vyplývá z průzkumu společnosti STEM/MARK pro provozovatele bankomatů Euronet.

Hotovost je velmi oblíbená u mileniálů ve věku 18 až 29 let, z nichž 36 procent dává přednost hotovosti před platební kartou. Foto: iStock

Na 83 procent Čechů tvrdí, že snadný přístup a výhodné umístění bankomatu je pro ně důležité nebo velmi důležité. Preference se liší podle věku, například hotovost je velmi oblíbená u mileniálů ve věku 18 až 29 let, z nichž 36 procent dává přednost hotovosti před platební kartou. Na preference má vliv také vzdělání, lidé bez maturity jsou nakloněni hotovosti více (39 procent) než lidé s vyšším dosaženým vzděláním.

Zajímavé jsou také regionální rozdíly. Zatímco v kraji Vysočina dává přednost hotovosti 40 procent spotřebitelů, v sousedním Jihomoravském kraji je to méně než 24 procent, tedy přibližně každý čtvrtý člověk.

Síť bankomatů a jejich dostupnost má v ČR přitom stále rezervy. Na 63 procent lidí žijících v malých obcích pod 5000 obyvatel tvrdí, že nejbližší bankomat je velmi daleko od jejich bydliště. A každý čtvrtý Čech má bankomat daleko od své práce. „Starostové menších obcí volají po nápravě této situace a jsou připraveni spolupracovat, aby měli bankomat dostupný přímo ve své obci,“ uvedl šéf Euronetu v ČR Ondřej Kozák.

Obyvatelé větších měst mají obvykle bankomat v docházkové vzdálenosti. Nejlepší síť bankomatů mají k dispozici obyvatelé Prahy, kde má 82 procent respondentů bankomat v pěší vzdálenosti od svého bydliště a více než tři procenta dokonce přímo před domem.

Ze statistik Sdružení pro bankovní karty vyplývá, že v Česku od roku 2013 stoupl celkový počet bankomatů o zhruba čtvrtinu na téměř 5500. Na milion obyvatel připadá 471 bankomatů, průměr v EU ale činí 846 bankomatů.

(ČTK)