Zlato (oz) / USD
2 324,78
0,12 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Průmysl, stavebnictví i obchod se před druhou vlnou zlepšovaly

Průmyslová výroba, stavebnictví i zahraniční obchod v Česku se před druhou vlnou koronaviru zlepšovaly. Průmysl v září zpomalil meziroční pokles na 1,5 procenta ze srpnových 5,5 procenta, což byl nejlepší výsledek od letošního února. Zvolnil i meziroční propad stavebnictví na 8,2 procenta po srpnovém poklesu o 9,7 procenta. Zahraniční obchod vykázal přebytek 34,4 miliardy Kč. Ke zlepšení situace v průmyslu a obchodu přispěly hlavně automobilky. Analytici ale vzhledem k nástupu druhé vlny pandemie očekávají v dalších měsících zhoršení.

české stavebnictví letos podle analytiků meziročně klesne, a to o sedm až osm procent. Výkon se bude snižovat i příští rok. Foto: iStock

„Průmyslová produkce se v září dostala téměř na úroveň loňského roku. Za příznivými výsledky byl hlavně automobilový průmysl, který se snažil dotáhnout propad z minulých měsíců,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Iveta Danišová. Výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů v září meziročně stoupla o 4,9 procenta, přidružená výroba pryží a plastů vzrostla o čtyři procenta.

Podle analytika ING Bank Jakuba Seidlera zářijová čísla potvrdila příznivý trend zotavování průmyslu, který šel na vrub solidnímu vývoji v zahraničí. Vzhledem ke druhé vlně koronakrize, která nabírá na síle v řadě evropských zemí, ale bude podle něj zahraniční poptávka opět slábnout. V září nových zakázek přibylo 4,8 procenta meziročně, a to právě především od zahraničních odběratelů, z tuzemska jich nepatrně ubylo.

Analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský připomněl, že v Česku na zvolnění propadu měla klíčovou zásluhu výroba aut, která přešla do meziročního růstu po šesti měsících poklesu. K odvětvím, která byla pro průmysl největší přítěží, podle něj dál patřila výroba strojů a zařízení, k níž se nově přidala výroba v síťových odvětvích. Vzhledem k nástupu druhé vlny analytici očekávají za celý rok meziroční propad průmyslu téměř o desetinu.

Také české stavebnictví letos podle analytiků meziročně klesne, a to o sedm až osm procent. Výkon se bude snižovat i příští rok. Především velkým firmám sice roste počet zakázek, kvůli koronaviru jim však chybějí pracovníci, hlavně ti zahraniční. Podle Českého statistického úřadu stavebnictví v září meziročně kleslo o 8,2 procenta, šlo o nejnižší pokles od dubna. Za tři čtvrtletí se snížilo o 6,6 procenta. Pozemní stavitelství, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů, meziročně kleslo o 8,9 procenta po srpnovém poklesu o 11,2 procenta. Inženýrské stavitelství s výstavbou dopravní infrastruktury kleslo o 6,7 procenta, zatímco v srpnu propad činil 6,2 procenta.

Podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška stavebnictví klesne i příští rok, byť snad mírněji než letos. „Zatímco velké infrastrukturní stavby budou pokračovat aspoň v letošním rozsahu, objem zakázek od soukromého sektoru, ale i z regionů či místních samospráv, bude poznamenán výpadky příjmů a finanční nejistotou investorů,“ doplnil.

Zahraniční obchod Česka skončil v září v přebytku, který byl meziročně vyšší o 14,4 miliardy. Vývoz zboží se proti loňskému září zvýšil o 2,2 procenta na 334,4 miliardy korun, naopak dovoz klesl o 2,3 procenta na 300 miliard. Výsledek kladně ovlivnilo zejména obchodování s auty, především růst jejich vývozu. Pomohly také nízké ceny ropy na světových trzích. Podle ředitelky odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnové září překvapilo rekordní hodnotou vývozu v daném měsíci, významněji vzrostly vývoz do Německa, a to o 3,1 miliardy korun. Podle analytiků se v zahraničním obchodě čeká kvůli druhé vlně koronaviru opětovný pokles, měl by být ale nižší než na jaře. Oproti jaru totiž nejsou restrikce přímo navázány na průmysl, ani nejsou do takové míry ochromeny výrobní řetězce v souvislosti s uzavřením hranic. Ekonom Komerční banky Jan Vejmělek letos očekává přebytek obchodu 76 miliard po loňských 143 miliardách.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova