Zlato (oz) / USD
2 040,09
0,23 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Průměrná mzda v ČNB vzroste příští rok o 4,4 procenta

Průměrná nominální mzda v České národní bance (ČNB) v příštím roce poroste o 4,4 procenta. Vyplývá to z kolektivní smlouvy mezi bankou a odbory, informovala dnes ČNB na svých internetových stránkách. Letos se průměrná mzda v ČNB zvýšila o 4,5 procenta, když centrální banka zrušila inflační doložku, podle níž měl růst mzdových prostředků vyplácených zaměstnancům odpovídat inflaci navýšené o 2,5 procentního bodu.

ČNB
Průměrná nominální mzda v České národní bance (ČNB) v příštím roce poroste o 4,4 procenta. Foto: iStock

„V době, kdy je důležité neroztáčet mzdově inflační spirálu, jde Česká národní banka nadále příkladem, jak prostřednictvím umírněných mzdových požadavků bojovat s inflací. Děkuji odborům, že si uvědomují odpovědnost České národní banky za cenovou stabilitu v zemi,“ uvedl guvernér ČNB Aleš Michl. Ve svých předchozích vystoupeních Michl vždy zdůrazňoval, že jedním z předpokladů pro návrat inflace ke dvouprocentnímu cíli centrální banky jsou umírněné požadavky odborů při mzdových vyjednáváních.

„V rámci kolektivního vyjednávání vždy usilujeme o nastavení co nejlepších možných podmínek pro zaměstnance. Za důležité však považujeme udržet dlouhodobý sociální smír, proto k jednáním přistupujeme pragmaticky. Tomu odpovídá i dohodnuté zvýšení průměrné mzdy,“ uvedla předsedkyně odborové organizace v centrální bance Jitka Svobodová.

ČNB letos také racionalizovala svůj provoz, když se počet pracovních pozic meziročně snížil o 5,1 procenta na 1439. Počet ředitelů sekcí a odborů přímo podřízených bankovní radě se snížil ze 17 na 14.

Michl, který se loni v červenci stal guvernérem ČNB a předtím byl členem bankovní rady, za rok 2022 podle zprávy o hospodaření ČNB pobíral roční hrubou mzdu 4,8 milionu korun. Jeho předchůdce Jiří Rusnok, který z ČNB v polovině roku odešel, měl hrubou mzdu 3,4 milionu korun. Bývalý viceguvernér Marek Mora za loňský rok pobíral hrubou mzdu 4,7 milionu korun. Mzdy členů bankovní rady, kteří v ní působili celý rok, byly kolem čtyř milionů korun. V současnosti jsou mzdy členů bankovní rady zmrazené do doby, než se podaří stabilizovat inflaci.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova