Zlato (oz) / USD
1 925,63
0,76 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Průměrná mzda se zvýšila na 36 144 korun. Tlak na růst ale polevuje

Průměrná mzda v ČR se v posledním čtvrtletí loňského roku zvýšila meziročně o 6,7 procenta na 36.144 korun. Po zohlednění inflace byla vyšší o 3,6 procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků ale tlak na růst mezd kvůli zpomalující výkonnosti ekonomiky polevuje. Za celý rok 2019 stoupla průměrná mzda meziročně o 7,1 procenta na 34 125 Kč, reálně o 4,2 procenta.

Za celý rok 2019 stoupla průměrná mzda meziročně o 7,1 procenta. Foto: Pixabay

Medián, tedy prostřední hodnota mezd, vzrostl v posledním čtvrtletí 2019 meziročně o 6,6 procenta na 31 202 korun. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 15 365 korunami a 58 398 korunami měsíčně.

Podle ekonomů bude letos reálný růst výdělků ve vyšší míře omezovat i inflace. Petr Dufek z ČSOB a hlavní ekonom ING Jakub Seidler míní, že letos si zaměstnanci v průměru přilepší o 5,5 procenta, reálně zhruba o dvě procenta. Zároveň se analytici domnívají, že bude pokračovat trend z loňského roku, kdy rostly více mzdy ve veřejném sektoru než v podnikatelské sféře.

Loni v posledním čtvrtletí rostly platy ve všech sledovaných kategoriích s výjimkou těžby, kde mzda meziročně klesla o 0,4 procenta, o což se postaral propad mimořádných odměn na konci roku. Ve všech ostatních oborech vzrostla nominální mzda meziročně o více než tři procenta. Vysoce nadprůměrný byl růst platů v oblasti vzdělávání.

Podle Seidlera celkový růst mezd i letos podpoří další navyšování mezd pro pedagogické pracovníky, zdravotníky a ostatní zaměstnance státního sektoru. Stejný vliv bude mít i další téměř desetiprocentní nárůst minimální a zaručené mzdy, dodal.

Hlavní ekonom Deloitte David Marek uvedl, že letošní rok bude ovlivněn řadou rizik ohrožujících vývoj ekonomiky, včetně dopadů šíření koronaviru. Upozornil ale, že v řadě odvětví je stále problém hledat nové pracovní síly a výsledkem tak mohou být větší rozdíly ve vývoji mezd napříč odvětvími, než tomu bylo v posledních dvou až třech letech.

Nejvyšší mzdy byly loni v peněžnictví a pojišťovnictví, kde lidé brali v průměru 59 296 korun měsíčně. Přibližně o 500 korun méně dostávali zaměstnanci v informačních a komunikačních činnostech. Nejnižší průměrné mzdy vykazovalo ubytování, stravování a pohostinství, a to 19 990 korun.

Zdaleka nejvyšší mzdy v ČR jsou v Praze, kde průměr na konci loňského roku dosáhl 44 237 korun. Procentuální nárůst byl ale v metropoli mezi všemi kraji nejpomalejší, když se mzdy meziročně zvýšily o 5,4 procenta.

Nejméně peněz měli na výplatních páskách zaměstnanci v Karlovarském kraji, v průměru pobírali 31 811 korun. Následoval Moravskoslezský kraj (32 664 korun) a Zlínský kraj (32 702 korun).

(ČTK)

Další z kategorie Z domova