Zlato (oz) / USD
1 734,59
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
37 606,02
0,00 %
EUR / USD
1,21
0,00 %
USD / CZK
21,68
0,00 %
Z domova
Průměrná inflace loni byla podle odhadů nejvyšší od roku 2012

V samotném prosinci meziroční inflace klesla podle odhadů na 2,5 procenta z listopadových 2,7 procenta především díky vysoké srovnávací základně z předchozího roku. Český statistický úřad zveřejní údaje o inflaci ve středu 13. ledna. Předloni byla průměrná roční míra inflace 2,8 procenta.

Průměrná míra inflace za celý loňský rok činila podle odhadů analytiků oslovených ČTK 3,2 procenta, což je nejvyšší hodnota od roku 2012. Foto: iStock

„Navzdory postupnému zpomalování dynamiky cen potravin v průběhu roku vzrostly jejich ceny za celý loňský rok v průměru o pět procent a patřily tak mezi hlavní faktory vyšší inflace loni,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Další příčinou byly ceny spojené s bydlením, zejména růst cen elektrické energie, a zdražení tabáku a alkoholu kvůli vyšší spotřební dani.

Celkově pak podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka přispěl k rychlejšímu růstu inflace loni hospodářský vývoj z předchozích let, který vytvořil vhodné podmínky pro silnější inflační tlaky v domácí ekonomice. „Ty nedokázala zlomit ani probíhající pandemie covid-19,“ uvedl.

Za samotným poklesem inflace v prosinci bylo podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského pokračující zpomalování růstu cen potravin a cen elektřiny, u které se projevila vyšší srovnávací základna z předloňského prosince. „Průměrná inflace za loňský rok směřuje k hodnotě 3,2 procenta, což by bylo maximum od roku 2012,“ uvedl.

(ČTK)