Zlato (oz) / USD
1 915,27
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Prodej bitcoinů v Česku v lednu vzrostl na dvojnásobek

Poptávka po bitcoinech mezi Čechy v lednu prudce vzrostla, proti prosinci je zájem nejméně dvojnásobný. Důvodem je výrazný nárůst hodnoty bitcoinu nad 30 000 dolarů. Meziročně se poptávka zvýšila téměř pětkrát, vyplývá z údajů společnosti Bitstock.com a serveru Kurzy.cz.

Britský Úřad pro finanční etiku (FCA) v lednu varoval, aby lidé, kteří investují do kryptoměn, byli připraveni na výrazné ztráty a také na eventualitu, že mohou přijít i o všechno. Foto: iStock

Bitcoin na začátku letošního roku poprvé překonal hranici 30 000 USD a od loňského 1. prosince jeho hodnota vzrostla o 60 procent na současných zhruba 31 100 dolarů, tedy asi 671 000 korun. Letos v lednu kryptoměna přitom atakovala dokonce hranici 41 000 dolarů (zhruba 885 000 korun). Za celý minulý rok bitcoin zaznamenal nárůst o 350 procent.

Hodnota bitcoinu je však vysoce proměnlivá. Například dnes ráno proti středě ztratil okolo pěti procent. Podle odborníků jde o vysoce rizikovou investici, kterou navíc stále častěji označují za součást současné finanční bubliny. Sílí také hlasy pro regulaci kryptoměn. V tomto duchu se minulý týden vyjádřila například nastupující americká ministryně financí Janet Yellenová, podle které se kryptoměny mohou využívat pro nezákonné činnosti. Britský Úřad pro finanční etiku (FCA) v lednu varoval, aby lidé, kteří investují do kryptoměn, byli připraveni na výrazné ztráty a také na eventualitu, že mohou přijít i o všechno.

„Bitcoin díky svému výraznému růstu ale láká stále více investorů. Zároveň díky své dostupnosti jej nakupují i lidé, kteří zkrátka mají jen volnou hotovost a vidí v něm zajímavé zhodnocení. Díky mobilní nebo webové aplikaci mají lidé stálý přehled o vývoji kurzu bitcoinu a mohou okamžitě zareagovat,“ řekl ředitel největšího tuzemského obchodníka Bitstock.com Martin Stránský.

V dalších měsících by bitcoin mohl podle expertů dále posilovat. Důvodem je současná expanzivní měnová politika centrálních bank, která vyvolává obavu ze znehodnocení konvenčních úspor a peněz jako takových. Klesající úrokové míry a nejistota na akciových trzích tak vede část investorů k nákupům zlata nebo kryptoměn, které jsou někdy ke zlatu přirovnávány. Někdy jsou dokonce, i přes svou vysokou nestabilitu, označovány jako digitální zlato.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova