Zlato (oz) / USD
1 798,90
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
42 419,94
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
23,58
0,00 %
Z domova
Prezident Zeman podepsal změny v investičních pobídkách

Vláda bude do budoucna schvalovat všechny investiční pobídky, nejen velké strategické projekty. Pobídky chce zaměřit na projekty s vyšší přidanou hodnotou a spojené s tvorbou kvalifikovanějších pracovních míst. Počítá s tím novela zákona o investičních pobídkách, kterou včera podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezident Miloš Zeman včera podepsal novelu zákona o investičních pobídkách. Foto: Wikimedia

Novela má posílit mezinárodní konkurenceschopnost Česka, snížit se mají rovněž nároky na státní rozpočet. Ministerstvo průmyslu očekává pokles počtu žádostí o investiční pobídky z výroby s nižší přidanou hodnotou. Poslanci při schvalování ve Sněmovně vyloučili možnost poskytovat pobídky na budování tzv. call center. Do zákona však vložili lhůtu pro vládu, aby o žádostech rozhodla do třech měsíců.

Celkové zaměření novely vítá 70 procent českých firem, které podle šetření Hospodářské komory v minulých letech měly zásadní výhrady proti rutinnímu používání investičních pobídek. Investiční pobídky považují za zbytečné pokřivení trhu a nepřijatelné zasahování státu do podnikatelského prostředí, uvedla HK. Prostřednictvím komory proto požadovaly, aby stát investiční pobídky poskytoval jen ve výjimečných případech, převážně ale pro investice s mimořádnou přidanou hodnotou.

„Podnikatelé si také dosud stěžovali, že čerpání investičních pobídek způsobuje problémy s přetahováním zaměstnanců a komplikuje vztahy s odběrateli i dodavateli. Velká část firem přitom dokáže akceptovat pobídky s mimořádnou přidanou hodnotou kvůli přilákání zahraničních a povzbuzení domácích podnikatelů přicházejících s určitým žádoucím produktem či výrobním procesem, například v oblasti high-tech technologií,“ uvedl viceprezident komory Bořivoj Minář.

Pobídky mají nyní formu slevy na dani z příjmů firem, hmotné podpory na pracovní místo, hmotné podpory na školení a rekvalifikaci či hmotné podpory na pořízení dlouhodobého majetku. Podporovány jsou zpracovatelský průmysl, technologická centra a centra strategických služeb.

(ČTK)