Zlato (oz) / USD
1 963,54
0,29 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Před pěti lety ČNB ukončila režim devizových intervencí

Devizové intervence centrální banka zahájila na počátku listopadu 2013. Ve snaze předejít deflaci ČNB oslabila korunu a zhruba tři a půl roku udržovala její kurz nad 27 korunami za euro. Celkově vydala centrální banka na intervence více než dva biliony korun. Předtím ČNB naposledy intervenovala v roce 2002.

Jiří Rusnok
Před pěti lety, 6. dubna 2017, ukončila bankovní rada České národní banky (ČNB) režim devizových intervencí. Foto: ČNB

Důvodem kroku, který bankovní rada zvažovala již dříve, byla mimo jiné snaha předejít deflaci a urychlit návrat do situace, kdy bude ČNB moci opět začít používat pro dosažení stanoveného dvouprocentního inflačního cíle svůj standardní nástroj, tedy úrokové sazby. Banka zároveň pomohla exportně orientovaným firmám, které se staly pro zahraničí levnější, a tedy konkurenceschopnější.

Zásah ČNB vyvolal i vlnu kritiky, a to jak od části ekonomů, tak od politiků. Prezident Miloš Zeman například v listopadu 2013 řekl, že intervence nikdy ničemu neprospěly a vedly ke ztrátám. Jeho předchůdce v úřadu Václav Klaus označil zahájení intervencí za chybný a riskantní krok. Oslabení kurzu koruny v režii ČNB kritizovaly i odbory, které poukazovaly na zvýšení cen dováženého zboží.

Podle tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) intervence ČNB krátkodobě pomohly hospodářskému růstu a snížily nezaměstnanost. Ukončení devizových intervencí vedlo ke kumulované ztrátě ČNB.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova