Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Z domova
Pražské burze se v úvodu týdne nedařilo, do minusu ji táhl především ČEZ

Příčinou nejvýraznějšího poklesu burzy od začátku května byly hlavně akcie ČEZ. Nedařilo se ale ani rakouským finančním titulům. Výraznějšímu poklesu indexu zabránila především Komerční banka. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Koruna zpevnila vůči oběma hlavním světovým měnám.

Index PX

Pražská burza oslabila, index PX klesl o 1,56 procenta na 1322,71 bodu. Foto: PSE

Pět z deseti titulů ovlivňujících hodnotu indexu PX uzavřelo obchodování v minusu. Čtyři si naopak připsaly zisk a emise banky Moneta stagnovala. „Za oslabením stojí především akcie skupiny ČEZ, které korigují výrazné posilování z předchozích dní,“ uvedl analytik společnosti Wood & Company Vojtěch Boháč. Cenné papíry polostátní energetické firmy tak zakončily šestidenní růstovou sérii, za kterou posílily o 16 procent. Akcie ČEZ odepsaly 4,77 procenta a zakončily s kurzem 1117 Kč za akcii.

Oslabovaly také rakouské finanční tituly. „Obchodují se totiž poprvé bez nároku na dividendu,“ vysvětlil Boháč. Akcie pojišťovny VIG zlevnily o 3,3 procenta na 556 Kč. Emise bankovní skupiny Erste oslabila o 0,91 procenta na 721,40 Kč za akcii.

Naopak k ziskovým titulům se zařadila Photon Energy či Komerční banka. Cenné papíry společnosti Photon Energy zpevnily o 2,59 procenta, jejich vliv na index byl ale vzhledem k nízkým objemům obchodů malý. Výraznějšímu poklesu burzovního indexu tak bránila Komerční banka, jejíž emise zpevnila téměř o dvě procenta na závěrečných 740,50 Kč za akcii.

Koruna se včera kolem 17:00 obchodovala v kurzu 24,64 Kč/EUR a 23,10 Kč/USD. V porovnání s předchozím závěrem česká měna zpevnila o dva haléře vůči euru a o 25 haléřů k dolaru. Vyplývá to z dat serveru Patria Online.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Včera kolem 17:00
Kč/EUR 24,66 24,64
Kč/USD 23,35 23,10

Zdroj: Patria Online

(ČTK)