Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Z domova
Pražská burza výrazně oslabila, PX táhl dolů ČEZ, který odepsal 11 procent

Níže index naposledy uzavíral v první polovině března. Dolů ho táhly především akcie energetické společnosti ČEZ, které ztratily téměř 11 procent, podle analytiků zřejmě kvůli zprávám, že jedna z vládních stran navrhuje vyšší zdanění energetických firem. Naopak se dařilo Komerční bance, získala přes procento. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

Index PX

Pražská burza v úvodu týdne výrazně oslabila, index PX klesl o 2,18 procenta na 1260,11 bodu. Foto: PSE

Cenné papíry ČEZ přišly před úterní valnou hromadou o 10,91 procenta a propadly se na 1045 korun. „Jedná se o největší jednodenní ztrátu za více než dva roky. V březnu 2020 kvůli pandemii koronaviru oslabil ještě o více než 11 procent. Akcie energetické společnosti ztrácely kvůli zprávám, že vládní Piráti navrhují vyšší daně pro energetické firmy,“ uvedl analytik investiční společnosti Wood & Company Vojtěch Boháč.

Zobchodovaný objem akcií ČEZ byl velmi vysoký, celkově se na trhu podle makléře Davida Brzka z Fio banky zobchodovalo přes 1,4 miliardy korun. Podotkl, že výprodeje investorů odstartovaly informace o zvažované sektorové dani. „Přestože ve vládní koalici nepanuje nad tímto krokem shoda a nejsilnější ODS je dlouhodobým odpůrcem sektorových daní, zvýšené politické riziko stačilo k odstartování výraznější korekce předchozích růstů,“ míní Brzek.

Z předních titulů se nedařilo ani rakouským emisím, Erste Bank odepsala půl procenta na 642 korun a pojišťovna VIG 0,74 procenta na 540 korun.

Propad indexu mírně brzdily české banky. Cenné papíry Komerční banky si polepšily o 1,3 procenta na 699 koruny a Moneta Money Bank zdražila o půl procenta na 78,90 koruny.

Kurz české měny k euru se proti předchozímu závěru nezměnil, kolem 17:00 se koruna podle serveru Patria Online obchodovala za 24,73 Kč/EUR. Koruna tak k euru stagnuje už několik dní. K dolaru česká měna zpevnila o 11 haléřů na 23,34 Kč/USD.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Včera kolem 17:00
Kč/EUR 24,73 24,73
Kč/USD 23,45 23,34

Zdroj: Patria Online

(ČTK)