
Rekordních hodnot dosahuje index pražské burzy opakovaně už po několik měsíců. Burza posiluje postupně přibližně od poloviny loňského října, a letos 11. února tak padla předchozí rekordní hodnota indexu pražské burzy z konce října roku 2007. Poté během února a března burza svoje maximum několikrát posunula nahoru. Na začátku dubna se sice index prudce propadl, ale vzápětí začal zase růst. Minulý týden se pak burza dostala na nový rekord, který tento týden už třikrát vylepšila.
Za růstem stály především cenné papíry ČEZ. Podílely se totiž na téměř polovině z celkového objemu obchodů na pražské burze a zároveň patřily k nejvýrazněji posilujícím hlavním emisím. Zdražily o 0,75 procenta na 1203 korun. Skupina ČEZ oznámila, že v prvním čtvrtletí letošního roku vydělala 12,8 miliardy korun, čistý zisk tak meziročně klesl asi o šest procent. „Nicméně výsledky byly celkově nad odhady trhu,“ uvedl makléř firmy Wood & Company Vladimír Vávra.
Mezi nejvíce obchodovanými emisemi byly také cenné papíry Monety, které si připsaly 0,41 procenta na 147,40 koruny. Největšího růstu dosáhly akcie výrobce dronů Primoco UAV, a to 1,24 procenta na 815 korun.
Výraznějšímu růstu burzy bránilo oslabení cenných papírů Komerční banky a bankovní skupiny Erste, které se také zařadily mezi nejobchodovanější. Akcie Komerční banky zlevnily o 0,38 procenta na 1060 korun a akcie Erste o 0,36 procenta na 1790 korun. Největší propad postihl cenné papíry metalurgické společnosti Gevorkyan, které odepsaly 0,83 procenta na 240 korun.
Česká měna oslabila vůči euru i dolaru. K 17:00 si koruna pohoršila oproti předchozímu závěru k euru o dva haléře na 24,94 Kč/EUR a k dolaru o sedm haléřů na 22,30 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.
Kurz české měny:
Předchozí závěr | Kolem 17:00 | |
Kč/EUR | 24,92 | 24,94 |
Kč/USD | 22,23 | 22,30 |
Zdroj: Patria Online
(ČTK)