Zlato (oz) / USD
1 969,03
0,98 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Pražská burza je nejvýš za deset let, pomohly jí akcie Avastu růstem o 17 procent

Pražská burza včera nevídaně rostla. Index PX stoupl na 1197,16 bodu, což je nejvíc za deset let. Okolo 1200 bodů se pohyboval naposledy v půlce července 2011. Pražskou burzu táhly nahoru akcie antivirové společnosti Avast s růstem o 16,89 procenta na 176,45 koruny. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Akcie české firmy tak reagují na rozhovory o převzetí podniku americkou firmou NortonLifeLock. S akciemi Avastu se obchoduje i na burze v Londýně, objem včerejších obchodů překročil 778 milionů korun.

Růst o 3,29 procenta je nejvýraznější od loňského dubna. Foto: PSE

Index PX zahrnuje 13 titulů. Kromě Avastu si zisky připsaly jen akcie Monety Money Bank a České zbrojovky (CZG). Rostly shodně o čtvrt procenta. Na Monetu připadá s objemem obchodů za 143,5 milionu korun druhé místo.

Nejvýraznější pokles na pražské burze postihl akcie kutnohorského výrobce cigaret Philip Morris, jejichž cena klesla o 1,38 procenta na 14.320 korun. Komerční banka přišla o půl procenta a Erste Bank o 0,78 procenta, cena akcií pojišťovny VIG klesla o 0,34 procenta. Elektrárenský ČEZ přišel o 0,67 procenta a den zakončil na 596,50 koruny. Nedařilo se ani likérce Stock a staviteli solárních elektráren Photon Energy.

O rozhovorech o převzetí Avastu ve středu informoval americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ), následně je potvrdily také obě firmy. Podle britských pravidel o akvizicích má nyní NortonLifeLock na předložení pevné nabídky na převzetí Avastu čas do 11. srpna. WSJ hodnotu transakce odhadl na více než osm miliard dolarů (zhruba 173 miliard Kč). Analytici ze společnosti Berenberg nicméně uvedli, že z hlediska akcionářů Avastu by bylo spravedlivé podnik ohodnotit nejméně na deset miliard dolarů. Upozornili, že hodnotu podniku podporuje vzestup počtu kybernetických útoků.

Avast v tiskovém prohlášení uvedl, že pokud se transakce uskuteční, bude kupní cena uhrazena kombinací hotovosti a akcií. Upozornil však, že není jisté, zda se podaří dohody o převzetí dosáhnout. Avast je česká nadnárodní antivirová společnost, která na trhu působí od roku 1988. Je jedním z průkopníků v oboru počítačového zabezpečení. Dodává bezpečnostní programy pro počítače a mobilní zařízení a podle odborníků se řadí ke světové špičce. Produkty Avastu využívá přes 435 milionů uživatelů po celém světě, z velké části bezplatně. Firma o sobě uvádí, že zaměstnává více než 1700 lidí a že každý měsíc zablokuje 1,5 miliardy počítačových útoků. Zakladatelé Avastu ve firmě drží zhruba 35procentní podíl.

Společnost NortonLifeLock, dříve známá jako Symantec, sídlí ve městě Tempe v americkém státě Arizona. Podnik má tržní hodnotu zhruba 16 miliard dolarů. Sekci výrobce bezpečnostního softwaru Symantec, zaměřenou na podniky a úřady, ovšem firma v roce 2019 prodala americkému výrobci čipů Broadcom.

Česká měna zakončila k euru nejsilnější v tomto měsíci. Zpevnila o devět haléřů na 25,55 Kč/EUR. Vůči dolaru si polepšila o sedm haléřů na 21,62 Kč/USD.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Včera kolem 17:00
Kč/EUR 25,64 25,55
Kč/USD 21,69 21,62

Zdroj: Patria Online

 

(ČTK)

Další z kategorie Z domova