Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Z domova
Pražská burza je nejslabší od loňského května, poklesu čelil hlavně ČEZ

Index pražské burzy klesl o 1,16 procenta na 1136,73 bodu, uzavřel tak na nejnižší úrovni od loňského 20. května. Hlavním důvodem bylo oslabení akcií energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Index PX klesal čtvrtým dnem v řadě.

Index PX

Index pražské burzy klesl o 1,16 procenta na 1136,73 bodu, uzavřel tak na nejnižší úrovni od loňského 20. května. Foto: PSE

Cenné papíry ČEZ zlevnily o 3,95 procenta na 911 korun. „Uzavřely nejníže od konce letošního března,“ upozornil analytik společnosti Wood & Company Vojtěch Boháč. Akcie polostátní energetické skupiny dostávají pod tlak náznaky chystaných opatření, která by měla být zavedená na úrovni Evropské unie pro zvládnutí energetické krize, uvedl analytik Fio banky David Brzek.

V minusu uzavřelo obchodování i dalších sedm z deseti emisí, kterém mají vliv na hodnotu burzovního indexu. Nejvýraznější pokles postihl akcie společnosti Photon Energy, která se zabývá výstavbou solárních elektráren. Obchodování uzavřely s cenou 60,60 Kč, což představovalo pokles o 4,11 procenta.

Nedařilo se ani akciím Kofoly či zbrojovky Colt CZ. Cenné papíry nápojářské společnosti zlevnily o více než 2,5 procenta na 269 Kč. Emise výrobce zbraní oslabila o 1,48 procenta.

Jediným z hlavních titulů, který si připsal zisk, byly akcie rakouské bankovní skupiny Erste. Jejich cena vzrostla o 0,69 procenta na 554,40 Kč za kus. „Erste posilovala i přes negativní sentiment na západoevropském bankovním sektoru,“ podotkl Boháč.

Další dva bankovní tituly obchodované v Praze, Komerční banka a Moneta, zakončily v minusu. První z nich odepsal 0,52 procenta, druhý klesl o 1,21 procenta.

Poklesu odolaly ještě akcie farmaceutického řetězce Pilulka Lékárny, které ale jen stagnovaly na pátečním kurzu.

Koruna oslabila k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru ztratila v porovnání s předchozím závěrem pět haléřů, a kolem 17:00 se obchodovala v kurzu 24,59 Kč/EUR. K dolaru česká měna oslabila o 32 haléřů na 24,79 Kč/USD, vyplývá z dat serveru Patria Online.

 

Kurz české měny:

Předchozí závěr Včera kolem 17:00
Kč/EUR 24,54 24,59
Kč/USD 24,47 24,79

Zdroj: Patria Online

(ČTK)