Zlato (oz) / USD
1 961,34
0,84 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Pražská burza je nejsilnější za sedm měsíců, nahoru ji táhly akcie ČEZ

Pražská burza je nyní nejsilnější za více než sedm měsíců. Index PX stoupl o 1,34 procenta na 1320,41 bodu. Vyšší byl naposledy loni 9. června. Nahoru burzu táhly akcie energetické firmy ČEZ, které zdražily asi o 4,5 procenta. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Legislativní rada vlády (LRV) se včera zabývala možným rozdělením polostátní společnosti ČEZ.

Index PX
Pražská burza je nyní nejsilnější za více než sedm měsíců. Index PX stoupl o 1,34 procenta na 1320,41 bodu. Foto: PSE

Burza posiluje už pět dní v řadě. Tahounem růstu byly i v předchozích dnech cenné papíry ČEZ, které pravidelně patří k emisím, s nimiž se obchoduje v největších objemech. Růst byl ale za posledních pět dní největší, a to o 4,51 procenta na 915 korun, což je nejvyšší cena akcií firmy za více než čtvrt roku. Podle analytiků pomáhají akciím ČEZ ke zdražování spekulace o rozdělení společnosti.

„Důvodem rychlého růstu je spekulace na restrukturalizaci a očekávanou prémii k tržní ceně,“ sdělil k růstu emise ČEZ analytik Komerční banky Bohumil Trampota. „Od začátku roku si přitom (akcie ČEZ) na vlně spekulací o chystané vládní restrukturalizaci energetického sektoru v ČR již připisují zisk 18,83 procenta. K růstu pak přispěly zejména zprávy o připravovaném návrhu zákona o přeměnách obchodních společností, který by vládě umožnil snadnější prosazení rozdělení ČEZ,“ uvedl makléř firmy Wood & Company Vladimír Vávra.

Novelu zákona o přeměnách obchodních společností a družstev projednávala LRV. Pasáž novely, která se zabývá právě možným rozdělením firmy ČEZ, rada nakonec nedoporučila kabinetu přijmout. Vyplývá to z vyjádření ministra pro legislativu a předsedy rady Michala Šalomouna (za Piráty) zaslaného ČTK. Většinovým akcionářem ČEZ je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií společnosti.

Z deseti hlavních emisí pražské burzy si polepšila polovina. Nejvýrazněji posílily právě cenné papíry ČEZ. Druhý nejvyšší růst zaznamenaly akcie pojišťovací skupiny VIG, a to o 1,38 procenta na 589 korun. Naopak nejvýraznější pokles postihl akcie výrobce nápojů Kofola ČS, které zlevnily o 1,18 procenta na 251 korun.

Česká měna oslabila k oběma hlavním světovým měnám. Koruna si k 17:00 pohoršila oproti předchozímu závěru k euru o dva haléře na 23,82 Kč/EUR a k dolaru o 12 haléřů na 21,94 Kč/USD. Vyplývá to z informací na serveru Patria Online.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Včera kolem 17:00
Kč/EUR 23,80 23,82
Kč/USD 21,82 21,94

Zdroj: Patria Online

(ČTK)

Další z kategorie Z domova