Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Pojišťovny vybraly letos na pojistném 66 mld. Kč, což je o 4,5 procent více

Český pojistný trh letos dále zrychlil růst. Pojišťovny vybraly v prvním pololetí na pojistném 65,8 miliardy Kč, což je meziročně o 4,5 procenta více. Životní pojištění mírně rostlo o 0,9 procenta, neživotní pojištění stouplo o 6,3 procenta. ČTK to dnes sdělila Česká asociace pojišťoven, která sdružuje pojišťovny s 97procentním podílem na trhu. Loni trh vzrostl o 3,8 procenta na 122,9 miliardy Kč.

Pokles v životním pojištění nahrazuje neživotní pojištění, jež naopak zaznamenalo robustní růst. Foto: iStock

„Pokles v životním pojištění dále pokračuje u produktů s jednorázově placeným pojistným, konkrétně o 12 procent, což je ale proti poklesu o 27 procent za první čtvrtletí 2018 zmírnění tempa dalšího oslabování zájmu o tento typ produktů,“ uvedl hlavní analytik asociace Petr Jedlička. U produktů s běžně placeným pojistným činí aktuální růst o 1,3 procenta.

Negativní zprávu pro životní pojištění představuje podle něj skutečnost, že celkový počet smluv životního pojištění stále klesá. Proti konci druhého čtvrtletí 2017 klesl počet aktivních pojistných smluv životního pojištění o 1,9 procenta, což představuje o 103.000 pojistných smluv životního pojištění méně. Nicméně pro vývoj životního pojištění je významné, že v prvním pololetí bylo uzavřeno o 6,1 procenta více nových smluv životního pojištění než ve stejném období loni.

Neživotní pojištění naopak zaznamenalo robustní růst. Pojistné z povinného ručení se zvýšilo o 6,1 procenta, nicméně celkový růst pouze částečně převyšuje nárůst počtu smluv povinného ručení (o 4,8 procenta). Havarijní pojištění si udržuje vysoké tempo růstu o 9,3 procenta, což jež je stále dané rostoucím počtem havarijně pojištěných vozidel (o 9,1 procenta). Podnikatelská pojištění za první pololetí dosáhla růstu o 4,1 procenta. Retailové majetkové a odpovědnostní pojištění posílilo o 5,5 procenta na 5,9 miliardy Kč.

(ČTK)

 

Další z kategorie Z domova