Zlato (oz) / USD
1 905,49
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Pojišťovny: Škody způsobené větrem stouply na stovky milionů Kč

Škody způsobené vichřicí, která zasáhla Česko v pondělí, stouply na několik set milionů korun. Vyplývá to z dnešní ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. První náhrady škod už vyplatily. Případy se podle nich týkají hlavně poničených střech. Škody budou zřejmě nižší, než jaké před časem způsobily vichřice Eberhard či orkány Herwart a Kyrill.

Pojišťovny už vyplatily první náhrady škod způsobené vichřicí Sabine. Foto: iStock

Generali Česká pojišťovna měla po 14:00 nahlášeno více než 2200 škod celkem za 60 milionů korun. Nejvíce škod je zatím hlášeno ze Středočeského kraje. Následují kraje Jihočeský a Plzeňský. „U menších škod, řádově do 30.000 korun, lidé nemusí čekat na mobilního technika. Takové škody jsme schopni s klienty uzavřít rychle a pohodlně po telefonu. I díky tomu jsme již třetinu nahlášených škod vyřešili,“ řekla ČTK mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková.

Allianz v souvislosti s vichřicí eviduje 400 škod za desítky milionů korun, uvedl mluvčí pojišťovny Václav Bálek. Pokud jde o okresy, nejvíce pojistných událostí je hlášeno z Prahy-východ a z Českých Budějovic. Nejčastěji jde o domy se zničenou střešní krytinou, popadané ploty, zdevastované skleníky, zahradní nábytek a rozbitá auta, na kterých skončily větve či jiný materiál sebraný větrem. Ve srovnání s předešlými vichřicemi jde o menší události, jak do počtu, tak i do výše škod, podotkl.

Pojišťovně Kooperativa klienti k 12:00 nahlásili 1100 škod za 30 milionů. „Začali jsme také už s výplatou prvních škod, zatím jde o necelou desítku klientů, kterým jsme vyplatili celkem 100.000 Kč,“ upozornil mluvčí pojišťovny Milan Káňa. Technici, kteří prohlížejí pojistné události, se operativně přesunují do nejvíce poničených lokalit. „Nicméně nečekáme, že by škody měly dosáhnout výše jako z vichřice Herwart v roce 2017, kdy jsme řešili přes 13.000 škod za 410 milionů Kč,“ dodal.

Počet oznámených škod České podnikatelské pojišťovny se pohybuje okolo 300, odhadované škody přesahují sedm milionů Kč. Nejčastěji podle mluvčí Renaty Čapkové jde o poškození střech rodinných a bytových domů, dále pak škody způsobené pádem stromů. „U menších škod jsme v rámci tzv. zrychlené likvidace schopni plnění začít poskytovat ihned, u složitějších škod můžeme klientům pomoci alespoň poskytováním záloh,“ doplnila.

Pojišťovna Uniqa ke 14:00 měla nahlášeno 200 škod za osm milionů korun. Asi dvacet škod je v řádu statisíců až jednoho milionu korun. Podle mluvčí Evy Svobodové přibývají škody ze severních a jižních Čech, nejvíc je stále ze středních Čech, Prahy a Plzeňska. „Předpokládáme nahlášení ještě další zhruba stovky škod a navýšení celkové škody na deset až 12 milionů korun, pokud se už vítr utiší a nebude dál řádit,“ odhadla.

Další z kategorie Z domova