Zlato (oz) / USD
2 748,88
1,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Podmínky v průmyslu se v listopadu opět zhoršily, útlum byl větší než v říjnu

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v listopadu opět zhoršily, pokračuje tak oslabení sektoru, které trvá nepřetržitě od června 2022. Útlum zrychlil, když index nákupních manažerů (PMI) klesl na 46 bodů z říjnových 47,2 bodu. Dnes o tom informovala společnost S&P Global. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru.

výroba automobilů
Účastníci jako hlavní brzdy výkonu opět zdůraznili strukturální problémy v sektoru autoprůmyslu a výzvy v německém průmyslu. Foto: Škoda Auto

Index tak signalizoval výrazný pokles provozních podmínek. Tempo poklesu zrychlilo vzhledem k rapidnějšímu snížení nových zakázek i výroby. „Zrychlení poklesu výroby a nových zakázek následkem slabé poptávky na domácích i hlavních exportních trzích bylo pro český výrobní sektor v listopadu další překážkou. Účastníci jako hlavní brzdy výkonu opět zdůraznili strukturální problémy v sektoru autoprůmyslu a výzvy v německém průmyslu,“ uvedla vedoucí ekonomka S&P Global Market Intelligence Sian Jones.

Firmy podle ní dál výrazně omezovaly aktivitu a opět zredukovaly zaměstnanost i nákupy vstupů, tedy toho, co potřebují k výrobě či poskytnutí služby. Tyto nákupy navíc klesly silněji vinou zhoršení dodávek a útlumu poptávky. Světlým bodem průzkumu bylo zmírnění tlaku na ceny. Tempo růstu bylo sice rychlejší než dosavadní průměr roku 2024, ale mírnější než v říjnu a z pohledu historie průzkumu slabší. Firmy přesto cítily nutnost opět snížit prodejní ceny, aby podpořily nový prodej. „Naše aktuální předpověď inflace spotřebních cen ukazuje na zvolnění z 2,7 procenta v letošním roce na 2,2 procenta v roce 2025,“ dodala Jones.

Vzhledem k poklesu nových zakázek a následnému snížení rozpracovanosti výrobci dál propouštěli. Zaměstnanost podle S&P Global klesla, protože tlak na kapacity se uvolnil a firmy se snažily lépe regulovat své výdaje. Míra redukce počtu pracujících byla nicméně nejslabší od března. Čeští výrobci byli ve svých očekáváních na výrobu v příštím roce nadále optimističtí, sentiment byl ovšem nejslabší od ledna. Některé firmy doufají v oživení v příštím roce, pozitivní výhledy ale kazí náročné podmínky poptávky na klíčových trzích.

„Série špatných zpráv z průmyslového sektoru nebere konce,“ řekl ČTK analytik Cyrrusu Vít Hradil. Navzdory oživující domácí spotřebitelské aktivitě a klesajícím úrokovým sazbám se zpracovatelům nedaří odrazit ode dna a každý další měsíc přináší nové zklamání. Hlavní příčinou je neutěšená situace německé ekonomiky a těsná provázanost tuzemské ekonomiky s ní. „Z tohoto směru nelze počítat s obratem v nepříznivém trendu ani v nejbližší době, jelikož signály z Německa ukazují spíše na pokračování stávající mizérie,“ podotkl.

Situace ve zpracovatelském průmyslu zůstává napjatá a celkově nepříznivá, což platí nejen o české ekonomice, ale obecně o střední Evropě a také o eurozóně, doplnil analytik Generali Investments Radomír Jáč. U vývoje cen je dobrou zprávou, že firmy se snaží absorbovat rostoucí náklady do svých marží a prodejní ceny ve zpracovatelském sektoru mírně klesají. Z pohledu měnové politiky PMI průzkum sám o sobě naznačuje, že Česká národní banka má i nadále prostor pro pozvolné snižování úrokových sazeb, uzavřel.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova