Zlato (oz) / USD
1 919,38
0,55 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Podmínky v průmyslu jsou podle indexu nejlepší od začátku měření v roce 2001

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v červnu dále zlepšovaly, index nákupních manažerů PMI stoupl na 62,7 bodu z květnových 61,8 bodu. Zlepšení bylo nejsilnější od začátku sběru dat v červnu 2001. Informovala o tom dnes společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem.

Na aktivitu průmyslu příznivě doléhá uvolnění protipandemických opatření a růst důvěry v budoucnost. Foto: iStock

„Zlepšení provozních podmínek napříč zpracovatelským sektorem bylo nejsilnější v dějinách průzkumu. Ke zvýšení hlavního indexu zčásti přispělo rekordní zhoršení výkonu dodavatelů, které by za běžných okolností znamenalo robustní běh provozu, ale nyní ve skutečnosti odráží nedostatečnost zásobovacího řetězce a prodlevy v dodávkách,“ uvedla IHS Markit v tiskové zprávě.

Růst výroby během června byl robustní a byl nejrychlejší od února 2018. Toto výrazné navýšení se spojovalo se silnější zákaznickou poptávkou a s uvolňováním restrikcí v souvislosti s covidem-19, dodala společnost.

Výrazné narušení dodavatelských řetězců mezitím dál omezovalo výrobní kapacity a tlačilo na vstupní ceny. Rozpracovanost vzrostla nejrychleji od ledna 2011, a to i přes rychlejší zvýšení zaměstnanosti. Finanční zátěž byla nejvyšší v historii průzkumu a řada firem zdražovala, aby převedla část větších výdajů na zákazníky. To vedlo k nejprudšímu zvýšení cen výstupů od ledna 2003, uvedla dále IHS Markit.

„Podle českých výrobců se provozní podmínky v červnu opět rekordně zlepšily a sektor se dál přiblížil obnově. Poptávka vzrostla v tuzemsku i v zahraničí a vedla k největšímu zvýšení nových zakázek od konce roku 2017,“ komentovala průzkum ekonomka IHS Markit Sian Jones.

Opět se podle ní zvýšila také zaměstnanost, ale problémy s nábory pracovníků mařily snahy zamezit růstu rozpracovanosti. Objemy nedodělků vzrostly nejrychleji za více než deset let, zatímco tlak na kapacity se dál stupňoval kvůli nedostatkům v zásobování. Delší dodávky, nejistota v zásobování a snahy vybudovat bezpečnostní zásoby vedly k nejrychlejšímu nárůstu nákupní aktivity od začátku roku 2007, dodala ekonomka.

„Obrázek je podobný předchozím měsícům v tom smyslu, že tuzemští průmysloví výrobci hlásí zrychlení tempa růstu výroby a nových objednávek a zároveň si stěžují, že jejich výrobní kapacita je omezována komplikacemi v dodávkách potřebného materiálu a komponent,“ shrnul analytik Generali Investments Radomír Jáč.

Na aktivitu příznivě doléhá uvolnění protipandemických opatření a růst důvěry v budoucnost, doplnil analytik Komerční banky Michal Brožka. Problémy v dodavatelských řetězcích podle něj pravděpodobně přetrvají i ve druhé polovině roku, v příštím roce by mohlo nastat zlepšení. Budoucí vývoj je samozřejmě stále velmi nejistý, nicméně letošní výkon průmyslu by s ohledem na dosavadní vývoj a ústup epidemie mohl dosáhnout 11 procent, odhadl.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova