Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Z domova
Podílové fondy letos vesměs prodělávají, akciové ztratily 8,9 procenta

Většina podílových fondů letos prodělává, akciové fondy ztratily do konce května 8,9 procenta, dluhopisové fondy 3,3 procenta a smíšené fondy 6,8 procenta. Vyplývá to z aktuálního Partners Indexu podílových fondů za květen, který má ČTK k dispozici.

finance, trh

Většina podílových fondů letos prodělává, akciové fondy ztratily do konce května 8,9 procenta, dluhopisové fondy 3,3 procenta a smíšené fondy 6,8 procenta. Foto: iStock

„Negativní sentiment z dubna převládl na finančních trzích i v květnu a opět nebylo aktivum, které by ochránilo majetek investorů. Propad zažily opět akcie, ale v poklesu pokračovaly i dluhopisové trhy. Na oba hlavní druhy aktiv působila především jestřábí rétorika centrálních bank nejen v ČR, ale i v eurozóně či v USA. Navíc je před investory stále mnoho nejistot, které zvyšují jejich rizikovou averzi, jako například vývoj konfliktu na Ukrajině, ceny energií či potenciální recese,“ uvedl analytik Partners Martin Mašát.

Index akciových fondů poklesl během května o 0,5 procenta, od začátku roku pak o 8,9 procenta. Dluhopisové fondy v květnu rovněž klesaly a jejich index byl v minusu 0,6 procenta, od počátku roku pak v minusu 3,3 procenta. Smíšeným fondům se rovněž nedařilo a za květen se snížily o 0,7 procenta, od začátku roku už o 6,8 procenta.

Ceny akcií celosvětově v květnu tlačil dolů strach ze stagflace a z poklesu ziskových marží kvůli rostoucím nákladům. Světlou výjimku představovaly akcie ČEZ, které byly od začátku roku o 40 procent výše, upozornil Mašát. Rostoucí inflace už přes rok dopadá na ceny dluhopisů. Česká národní banka očekává průměrnou inflaci za rok 2022 kolem deseti procent. „Nový guvernér ČNB Aleš Michl bude muset být s následnými pohyby základní úrokové sazby velice opatrný, protože už nyní prognóza centrální banky předpovídá příchod recese ve druhé půlce roku, která by měla inflaci časem utlumit,“ dodal Mašát.

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, klesl v prvním čtvrtletí letošního roku o 6,5 miliardy na 701,1 miliardy korun. Loni přitom stoupl o 118 miliard Kč na na 707,6 miliardy korun. Nejvíce peněz letos ubylo v akciových a smíšených fondech.

(ČTK)