Zlato (oz) / USD
2 055,20
0,52 %
Zlato (oz) / CZK
45 719,56
0,16 %
EUR / USD
1,18
0,52 %
USD / CZK
22,25
0,37 %
Z domova
Podílové fondy v 1. pololetí prodělávaly, hlavně ty akciové

Podílové fondy v prvním pololetí prodělávaly. Nejhůře si vedly akciové fondy, které přišly v průměru o 7,6 procenta. Smíšené fondy byly v minusu 4,3 procenta. Dluhopisové fondy vydělaly od počátku roku 1,1 procenta. Vyplývá to z indexu fondů Partners finanční skupiny.

Průměrný výnos akciových fondů nabízených českým investorům je v letošním roce stále ještě pod nulou, a to minus 7,6 procenta. Foto: iStock

„Průměrný výnos akciových fondů nabízených českým investorům je v letošním roce stále ještě pod nulou, a to minus 7,6 procenta, což je v souladu s výkonností obecně uznávaného indexu vyspělých akcií MSCI World s jeho letošním výnosem minus 7,5 procenta,“ uvedl analytik Partners Martin Mašát. Důvodem poklesu je podle něj pomalejší zotavení akcií evropských a asijských ekonomik z krize. Fondy, které investují do nerozvinutých zemí, ztrácí ke konci června 11,1 procenta.

„Velkým vítězem koronavirové krize a následné podpory ekonomiky jsou technologické firmy Amazon, Microsoft, Apple, Alphabet či Google, které již ze svého on-line nastavení nejsou tolik vystaveny zákazům a restrikcím. V mnoha případech jim dokonce vzrostly tržby. Podobně je na tom sektor zdravotnického zboží a služeb,“ upozornil Mašát.

V červnu pokračoval nákup dluhopisů z peněz, které si centrální banky samy vytisknou. Nadměrné nákupy dlouhodobých dluhopisů zvyšují jejich ceny, což zprostředkovaně ovlivňuje i český trh. Ceny dluhopisů proto opět rostly a výnos pětiletého státního dluhopisu poklesl na 0,35 procenta ročně. To je výnos, který ani vzdáleně nepokrývá inflaci, dosahující tří procent, podotkl Mašát.

Majetek ve fondech kolektivního investování se podle dat Asociace pro kapitálový trh za první čtvrtletí snížil o 49 miliard korun. Za stejné období průměrný investor zaznamenal pokles hodnoty investice o 8,9 procenta.

Průměrný český investor vydělal loni 8,9 procenta. Akciové fondy v průměru vynesly téměř 19 procent, dluhopisové fondy tři procenta, nemovitostní 5,2 procenta, peněžní 1,6 procenta, smíšené 7,5 procenta a fondy fondů 14,8 procenta.

(ČTK)