Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Z domova
Po intervencích ČNB česká měna k euru zpevnila pod hranici 25 korun

K včerejší 17 hodině posílila koruna oproti předchozímu závěru vůči euru o 31 haléřů na 24,98 Kč/EUR. K dolaru stagnovala na 23,98 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Koruna prudce oslabila ve středu po jmenování Aleše Michla novým guvernérem ČNB. Včera dopoledne propad pokračoval, ale před polednem banka oznámila rozhodnutí o zahájení intervencí proti oslabení české měny.

koruna

Po intervencích České národní banky (ČNB) česká měna k euru zpevnila pod hranici 25 korun. Foto: iStock

Na hranici 25 korun za euro, resp. těsně nad ní se česká měna pohybovala už skoro týden. Předtím se zhruba od poloviny března držela pod kurzem 25 Kč/EUR. Podle expertů koruna v posledních dnech oslabila právě v souvislosti s informacemi o možném jmenování Michla, který je odpůrcem současného cyklu zvyšování úrokových sazeb ze strany ČNB.

Když byl Michl ve středu oficiálně jmenován guvernérem centrální banky, koruna prudce oslabila o desítky haléřů. Ke středečním 17:00 byl její kurz na 25,29 Kč/EUR a včera ráno se pak dostal až na 25,48 Kč/EUR.

Bankovní rada ČNB se proto na mimořádném měnovém zasedání rozhodla zahájit intervence na devizovém trhu. Jejich cílem je podle centrální banky nepřipustit dlouhodobější oslabení kurzu koruny za nynější vysoké inflace. „Do konce června tedy bude ČNB oslabení bránit, nicméně nejistota ohledně této politiky po obměně bankovní rady na konci června zůstává vysoká,“ sdělil analytik Komerční banky Michal Brožka.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Včera kolem 17:00
Kč/EUR 25,29 24,98
Kč/USD 23,98 23,98

Zdroj: Patria Online

(ČTK)