Zlato (oz) / USD
2 303,60
0,55 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Platební bilance v 1. čtvrtletí vykázala přebytek 104,7 miliardy Kč

Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil v letošním prvním čtvrtletí přebytkem 104,7 miliardy korun. Předběžné údaje dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Loni ve stejném období přebytek činil 36,6 miliardy Kč.

bankovky
Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil v letošním prvním čtvrtletí přebytkem 104,7 miliardy korun. Foto: iStock

Bilance zboží a služeb skončila letos ve sledovaném období přebytkem 160,2 miliardy korun, který byl meziročně o 54 miliard vyšší. ČNB uvedla, že přebytek obchodní bilance se proti loňskému čtvrtletí zlepšil o 50,8 miliardy na 131,9 miliardy Kč a také bilance služeb skončila v přebytku. Činil 28,3 miliardy Kč a meziročně vzrostl o 3,2 miliardy Kč.

Saldo bilance prvotních důchodů bylo záporné, přičemž se meziročně ještě prohloubilo o 12,1 miliardy na 62,1 miliardy korun. Nárůst schodku podle centrální banky ovlivnily zejména nižší příjmy z rozpočtu Evropské unie vykazované v bilanci prvotních důchodů.

V bilanci druhotných důchodů naopak vznikl přebytek ve výši 6,6 miliardy korun, což byl o 26,2 miliardy lepší výsledek než před rokem. Kapitálový účet v prvním kvartále vykázal přebytek čtyři miliardy korun, proti loňskému roku byl ale o 8,3 miliardy Kč nižší. Meziroční pokles aktivního salda byl důsledkem snížení příjmů z rozpočtu Evropské unie, které se vykazují na kapitálovém účtu, uvedla ČNB.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova