Zlato (oz) / USD
1 975,97
1,08 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Pavel: Snížení schodku rozpočtu pro rok 2024 o víc než 90 miliard by bylo rozumné

Pokud se vládě podaří snížit schodek rozpočtu na příští rok a ušetřit víc než 90 miliard korun, bude to velice rozumný krok. Novinářům to při návštěvě Jihočeského kraje řekl prezident Petr Pavel. Kabinet očekává, že by v příštím roce měla opatření navrhovaná v konsolidačním balíčku zlepšit saldo státního rozpočtu o 97,7 miliardy.

Petr Pavel
Kdyby se vládě podařilo ušetřit příští rok přes 90 miliard, považoval by to za velice rozumný krok. Foto: Wikimedia

Řešení problémů je podle prezidenta v tom, že bude stát rychle a efektivně snižovat schodek rozpočtu a pracovat na snížení inflace. „To jsou opatření, která mohou vést k tomu, že se situace zlepší. Spolu s tím také investice do perspektivních oborů, které nastartují ekonomiku a spotřebu, tak aby nedocházelo k tomu, že se lidé snaží držet alespoň nějaké úspory doma na horší časy a ekonomika kvůli tomu stagnuje,“ řekl Pavel.

Kdyby se vládě podařilo ušetřit příští rok přes 90 miliard, považoval by to za velice rozumný krok. „Zároveň také udržitelný, že nijak významně nerozkolísá sociální situaci. A pokud tak bude (vláda) pokračovat i dál a dostaneme se během, řekněme, tří let na přijatelnou míru schodku i inflace, tak se situace zase výrazně ekonomicky zlepší,“ dodal prezident.

Vládní konsolidační balíček minulý týden prošel ve Sněmovně prvním čtením. V příštím roce by měla navrhovaná opatření v zlepšit saldo rozpočtu o 97,7 miliardy, společně za příští a přespříští rok má jít až o 150,7 miliardy. Balíček chce kabinet schválit do konce roku, aby mohl začít platit v příštím roce.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) poslancům z rozpočtového výboru řekl, že existuje dost velká šance, aby jeho resort udržel letošní schodek rozpočtu v plánované výši 295 miliard korun. Na straně výdajů musí stát ušetřit asi 20 miliard korun v kapitolách kromě ministerstva práce, což Stanjura považuje za splnitelný úkol.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova